Francuzi nie przesadzili ze stadionami

opublikowano: 14-06-2016, 07:38

Kwestia kosztu budowy stadionów na EURO 2012 do dziś rozpala emocje Polaków, szczególnie gdy mowa o frekwencji na meczach Ekstraklasy. Suche fakty pokazują, że podobny scenariusz we Francji się nie zrealizuje.

Temat kosztu budowy stadionów to sprawa śliska. Nawet i dziś trudno znaleźć jednoznaczne wyliczenia dotyczące tego ile przeznaczono na budowę i modernizację obiektów w Polsce i na Ukrainie. Pod tym względem Francja wypada lepiej – konkretne liczby znaleźć można w materiałach UEFA.

Zobacz więcej

©Clement Mahoudeau/Wostok Press

Na budowę i modernizację stadionów Francuzi wydali łącznie 1,6 mld euro. Spośród turniejowej dziesiątki obiektów tylko cztery stanowią nowe areny. Co ciekawe, nie licząc stadionów oddanych do użytku przed Euro, po II wojnie światowej nad Sekwaną zbudowano tylko trzy obiekty mieszczące powyżej 30 000 osób – Parc des Princes w Paryżu (1972), La Beaujorie w Nantes (1984) oraz Stade de France w Saint Denis (1998). Euro 2016, zgodnie z zapowiedziami, stało się więc katalizatorem modernizacji futbolowej infrastruktury we Francji.

Co istotne, Francuzi nie popadli w gigantomanię i postawili stadiony dopasowane do potrzeb lokalnych klubów. Dodatkowo tylko trzy stadiony zbudowano lub zmodernizowano w całości ze środków publicznych – w czterech przypadkach postawiono na partnerstwo publiczno-prywatne, a w dwóch wiodącą rolę odgrywał inwestor prywatny.

Najtańsza okazała się modernizacja największego obiektu - Statde de France. Zbudowany przed mundialem w 1998 r. stadion narodowy, który w skali ocen UEFA niezmiennie otrzymuje najwyższą ocenę (4 gwiazdki), przeszedł tylko drobne korekty. Znacznie większe siły i środki przeznaczone zostaną na wzmocnienie bezpieczeństwa na stadionie, nieopodal którego w listopadzie w trakcie meczu Francja-Niemcy doszło do ataków terrorystycznych.

Z kolei najdroższy (405 mln euro) okazał się nowy stadion Olympique Lyon. Obiekt jest częścią całego kompleksu piłkarskiego, w ramach którego na 40 hektarach rozlokowano boiska treningowe, hale sportowe, hotele i budynki biurowe. 7-krotni mistrzowie Francji grają na nowym obiekcie już od stycznia, po tym jak opuścili wysłużony Stade Gerland, który w tym roku kończy 90 lat.

Kolejny drogi nowy stadion to Stade Pierre Mauroy w Lille (324 mln euro), który wyposażono w zamykany dach. Operator obiektu zapewnia, że zadaszenie można rozłożyć w zaledwie pół godziny – obrazków z warszawskiego „meczu na wodzie na Basenie Narodowym” nie powinniśmy więc oglądać.

Najbardziej „zielony” stadion tych mistrzostw stanął w Nicei. Kosztem 204 mln euro już w 2013 r. oddano do użytku obiekt, który za sprawą zainstalowanych paneli słonecznych generuje trzykrotnie więcej energii aniżeli sam potrzebuje. Dodatkowo stadion wyposażono w ogrzewanie geotermalne oraz system odzyskiwania wody deszczowej, którą podlewana jest murawa.

Gruntownej modernizacji doczekał się inny wiekowy obiekt – marsylski Stade Velodrome (1937 r.), który gościł uczestników dwóch mundiali. 267 mln euro przeznaczono przede wszystkim na instalację zadaszenia oraz wymianę krzesełek.

Kolejny z francuskich gigantów – Parc des Princes, na którym mecze rozgrywa Paris Saint Germain - przeszedł mniej kosztowny lifting. Katarscy szejkowie przy udziale stołecznych władz dodali do swojego stadionu dwa rzędy krzesełek, nowe loże VIP, sieć Wi-Fi dla kibiców oraz klubowe muzeum. Jeszcze tańszy okazał się remont stadionu w Tuluzie, gdzie wręcz zmniejszono liczbę krzesełek – z 35 575 do 33 150.

xStadionMiastoLiczba miejscTyp pracFinansowanieKoszt (mln EUR)
1 Stade de France Saint-Denis 81 338 Niewielka modernizacja - -
2 Parc des Princes Paryż 48712 Znacząca modernizacja prywatne 75
3 Stade Velodrome Marsylia 67394 Znacząca modernizacja publiczno-prywatne 267
4 Parc Olympique Lyonnais Lyon 59286 Nowy prywatne 405
5 Stade Pierre-Mauroy Lille 50186 Nowy publiczno-prywatne 324
6 Matmut Atlantique Bordeaux 42155 Nowy publiczno-prywatne 184
7 Stadium Muncipal Tuluza 33150 Znacząca modernizacja publiczne 35
8 Stade Bollaert-Delelis Lens 38223 Znacząca modernizacja publiczne 70
9 Alliany Riviera Nicea 35624 Nowy publiczno-prywatne 204
10 Stade Geoffroy-Guichard Saint Etienne 41965 Znacząca modernizacja publiczne 75

Stadiony nie będą puste

Francuskie stadiony wydają się być dobrze dopasowane do potrzeb tamtejszych klubów. Dane o frekwencji pokazują, że nowe stadiony w Lyonie, Lille, Bordeaux i Nicei wypełniają się w ok. 60%-70%. Prym w lidze wiedzie PSG, na którego stadionie frekwencja wynosi 95%.

Trudno tych faktów nie odnieść do Polski, gdzie na trzy zbudowane z myślą o Euro 2012 40-tysięczniki przychodziło w minionym sezonie łącznie średni 38 tysięcy kibiców. Najgorzej sytuacja wygląda we Wrocławiu, gdzie stadion zapełniał się w 20%, nieco lepiej było w Gdańsku (30,8%), a najlepiej w Poznaniu (39%). Wyniki te dzieli przepaść od frekwencji notowanej przez kluby Ligue 1.

Michał Żuławiński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu