Franczyza ma pomóc w ekspansji IWG

opublikowano: 15-01-2020, 22:00

Globalny operator biur Regus i coworkingów Spaces stawia na mniejsze miasta i rejony podmiejskie oraz na franczyzę.

IWG, właściciel elastycznych powierzchni — biur serwisowanych Regus i przestrzeni coworkingowych Spaces — posiada obecnie w Polsce 33 biura o powierzchni ponad 54 tys. m kw. Działają one w 8 największych miastach Polski: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

STRATEGIA 2020:
STRATEGIA 2020:
Obecnie negocjujemy z kilkoma potencjalnymi partnerami franczyzowymi z różnych regionów w Polsce i spodziewamy się, że sfinalizujemy pierwsze oferty w 2020 r. — mówi Klaus Koponen, wiceprezes IWG w Polsce, Finlandii i krajach nadbałtyckich.
Fot. WM

— W 2020 r. otworzyliśmy już Regus Witosa Point w Warszawie oraz w marcu otworzymy Kraków Fabryka Kart, pierwsze biuro Spaces w tym mieście — mówi Klaus Koponen, wiceprezes IWG w Polsce, Finlandii i krajach nadbałtyckich.

Konkurencja nie śpi

Jeszcze we wrześniu 2018 r. IWG zapowiadał osiągnięcie do końca 2019 r. poziomu 45 biur Regus i Spaces w naszych miastach. Tymczasem przetasowania na polskim rynku elastycznych powierzchni biurowych sprawiły, że globalny lider zajmuje na nim dopiero drugie miejsce po WeWorku, który w ciągu dwóch lat od pojawienia się w Polsce osiągnął w III kwartale 2019 r. ok. 80 tys. m kw. elastycznych powierzchni (IWG miał w tym samym czasie ok. 40 tys. m kw.).

Ostatni rok w segmencie powierzchni elastycznych był bardzo burzliwy. WeWork, który przebojem zdobył palmę pierwszeństwa nad Wisłą, w skali globalnej przeżywał kryzys związany z przywództwem i modelem biznesowym zbytnio przypominającym start-upy i prawdopodobnie zwolni tempo ekspansji w Polsce. Równocześnie dynamicznie rozwijają się u nas również operatorzy związani z firmami deweloperskimi. Skanska przejęła markę i pięć flagowych biur Business Linka, a Echo Investment — operatora biur serwisowanych City Space.

Nowa strategia

Jak ujawnił Klaus Koponen, globalnie 2019 r. był dla IWG wyjątkowo korzystny. Firma otworzyła m.in. 315 nowych biur w 52 miastach na świecie. Również na polski rynek patrzy z optymizmem.

— Rynek elastycznych biur i coworkingów w Polsce jest zdrowy, dlatego będziemy nadal wdrażać naszą strategię rozwoju przy pomocy marek takich jak Regus i Spaces. Planujemy również większy rozwój w miastach regionalnych wraz z naszymi franczyzobiorcami. Liczymy ponadto na konsolidację operatorówna polskim rynku — mówi Klaus Koponen.

Rozwój biznesu w systemie franczyzowym IWG zapowiadał już w połowie 2019 r. Franczyzobiorcom oferuje wysoki zwrot z inwestycji oraz opiekę swojego zespołu franczyzowego Regus. Zespół ten ma pomagać przedsiębiorcom w doborze lokalizacji, działaniach operacyjno-marketingowych i zapewnić 24-godzinną obsługę klientów.

Klientom biur serwisowanych oferuje dostęp do całej sieci grupy IWG (ponad 3300 biur w ponad 1100 miastach w 110 krajach). Od franczyzobiorcy sieć oczekuje gotowości do otwarcia trzech-pięciu centrów w ciągu kilku lat i zarządzania nimi. Operator musi też posiadać zabezpieczenie finansowe, które pozwoli mu na zarządzanie centrum zgodnie ze standardami marki Regus.

Biuro na peryferiach

— W Polsce mamy już 33 lokalizacje w ośmiu miastach, ale rozwój programu franczyzowego pomoże jeszcze bardziej rozszerzyć ofertę w głównych miastach oraz w mniejszych ośrodkach — mówi Klaus Koponen.

W najnowszych badaniach firmy Regus przeprowadzonych w 19 krajach przeanalizowano społeczno-gospodarczy wpływ elastycznego zatrudnienia. Zauważono w nich migrację dostawców coworkingowych i elastycznych biur z dużych metropolii do małych i średnich miast. Korzyści wynikające z tej migracji to nie tylko rozwój gospodarczy tych lokalizacji (jedno nowe biuro odpowiada średnio za powstanie 121 nowych miejsc pracy w jego otoczeniu — w gastronomii, transporcie i innych usługach), ale też lepsze warunki pracy dla korzystających z tych biur.

Wymieniano m.in. skrócenie czasu dojazdu do pracy, zmniejszenie poziomu stresu, możliwość rozwoju zawodowego osobom niepełnosprawnym, a dla pracodawców — pozyskiwanie najbardziej utalentowanych kandydatów. Autorzy badania szacują, że w ciągu następnej dekady na terenach podmiejskich i w małych miastach dzięki elastycznym biurom na świecie powstanie ponad trzy miliony nowych miejsc pracy.

— Mamy już setki centrów w miastach z zaludnieniem ok. 10 tys. i planujemy otworzyć o wiele więcej w miarę utrzymywania się tego trendu. Naszą wizją jest to, że w najbliższej przyszłości na każdym rogu będzie dostępna profesjonalna, elastyczna przestrzeń do pracy. Plany te również dotyczą Polski. W najbliższych latach planowane są kolejne otwarcia w rejonach podmiejskich i małomiejskich — komentował badania Mark Dixon, CEO firmy IWG.

OKIEM EKSPERTA

Coworking na błękitnym oceanie

TOMASZ BOJĘĆ, partner zarządzający w think co. — Real Estate Research Lab

IWG, niegdyś najbardziej innowacyjna biznesowo marka na rynku elastycznych powierzchni biurowych, w ostatnich latach pozostawał w cieniu bardziej dynamicznych młodych graczy. Obecnie ze strategią inwestowania poza mainstreamem, a więc na peryferiach wielkich aglomeracji i w małych miastach, odnajduje doskonałe miejsce na rynku na kolejne lata. Tam nie ma brutalnej konkurencji cenowej, jaka rozgrywa się obecnie w topowych budynkach w centrach polskich metropolii. Także zainteresowanie samorządów rozwojem lokalnej przedsiębiorczości każe przypuszczać, że ich wsparcie dla biznesu pomoże rozwinąć skrzydła biurom serwisowanym i coworkingom w małych miastach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane