Frank i funt skupiły uwagę

  • Marek Rogalski
02-02-2016, 22:00

We wtorek złoty zdołał utrzymać zdobyte przyczółki, mimo pogorszenia się nastrojów na rynkach globalnych — taniała ropa, a inwestorzy zaczęli się obawiać, że Chińczycy nie przedstawią zarysów szerokiego programu stymulacyjnego dla gospodarki przed rozpoczynającymi się 8 lutego, tygodniowymi obchodami chińskiego Nowego Roku.

 Jeżeli powyższe obawy ostatecznie przeważą, to sytuacja na złotym może w drugiej połowie tygodnia wyglądać zupełnie inaczej. Dzisiejsze posiedzenie RPP nie ma większego znaczenia, gdyż proces „kompletowania” nowego składu tego gremium trwa. We wtorek uwagę przyciągał szwajcarski frank, po tym jak prezes Thomas Jordan zapowiedział dalsze „zdecydowane” interwencje na rynku w celu osłabienia waluty, co jednak nie jest niczym nowym. Jednocześnie SNB unika sugestii co do możliwości dalszego cięcia stóp procentowych, które już są ujemne. Warto też pamiętać o tym, że bank centralnyliczy się z tym, że w długim okresie euro będzie tracić przez działania EBC. Nie można zatem wykluczyć, że frank jest obecnie blisko technicznego dołka w krótkim horyzoncie czasowym. We wtorek na tapecie informacyjnej znalazł się też funt. Informacje o wstępnym porozumieniu pomiędzy UE a Wielką Brytanią, które uznaje postulaty zmian wysuwane przez Londyn, zwiększają prawdopodobieństwo ustalenia terminu unijnego referendum na czerwiec, co zmniejszyłoby niepewność związaną z tym wydarzeniem za sprawą rychłego rozpoczęcia medialnej kampanii za pozostaniem Wielkiej Brytanii w unijnych strukturach. Zwyżka funta była jednak krótka, gdyż rynek pozycjonuje się pod czwartkowe posiedzenie Banku Anglii, a także prezentację kluczowego raportu dotyczącego inflacji. Są obawy, że te wydarzenia potwierdzą tylko odsunięcie terminu podwyżki stóp na połowę 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Frank i funt skupiły uwagę