Frank i jen umacniają się

opublikowano: 26-11-2021, 09:52

Poszukiwanie przez inwestorów bezpiecznych przystani sprzyja umacnianiu się w piątek franka szwajcarskiego i japońskiego jena, donosi Reuters.

Doniesienia z RPA o nowym, wysoce zmutowanym wariancie koronawirusa wywołały awersję do ryzyka na światowych rynkach. Kontrakt na średnią przemysłową Dow Jones spadał w pewnym momencie w piątek rano o 900 pkt., czyli aż 2,5 proc. Inwestorzy wycofujący pieniądze z rynków aktywów o wyższym ryzyku tradycyjnie kierują się bezpiecznych przystani uważnych za bezpieczne walut: franka szwajcarskiego i japońskiego jena. Jen umacniał się wobec dolara w piątek rano o 1 proc., a kurs franka szwajcarski zszedł do 1,044 za euro i był najmocniejszy wobec wspólnej waluty od 6,5 lat.

- To podręcznikowa ucieczka do jakości jena i franka szwajcarskiego z powodu nowej wersji koronawirusa – powiedział Reutersowi Kenneth Broux, strateg Societe Generale w Londynie. - Dodatkowo niska płynność jest również czynnikiem, który może przyspieszać zamykanie krótkich pozycji – dodał.

Wraz z euro osłabia się wobec franka szwajcarskiego także złoty. Obecnie traci on 1,1 proc. Za franka trzeba zapłacić 4,4992 zł. Wcześniej w piątek złoty słabł do 4,5134 za franka i był bliski rocznego maksimum wynoszącego 4,5174.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane