Frank po 3,13 zł...

opublikowano: 11-07-2013, 12:40

...już za rok - prognozują analitycy Raiffeisen Banku.

- W minionych tygodniach obserwujemy kolejną w tym roku falę osłabienia franka szwajcarskiego. Ruch nabrał tempa na początku lipca po posiedzeniu EBC. Wzrosty zanotował zarówno kurs USD/CHF, jak i EUR/CHF (mimo równoczesnego osłabienia wspólnej waluty). Taka reakcja w notowaniach szwajcarskiej waluty wynika z faktu, że zapowiedź utrzymywania stóp procentowych w strefie euro na niskim poziomie przez dłuższy czas oznacza, że odpowiednio dłużej niskie (bliskie 0) stopy pozostaną także w Szwajcarii. SNB w obawie przed umocnieniem franka nie będzie bowiem skłonny rozpocząć zaostrzania polityki pieniężnej zanim zrobi to EBC - piszą analitycy Raiffeisena w najnowszym raporcie o szwajcarskiej walucie.

Zobacz więcej

Prognozy Raiffeisen Banku

Ich zdaniem jest to argument za utrzymaniem presji wzrostowej w notowaniach kursu USDCHF w najbliższym czasie biorąc pod uwagę plany Fedu odnośnie ograniczenia programu QE3.

- W przypadku kursu EURCHF w perspektywie końca roku możemy jeszcze zobaczyć ponownie niższe (bliższe 1,21) poziomy, jednak wraz z pojawieniem się sygnałów odbicia w gospodarce strefy euro przestrzeń do wzrostów kursu będzie naszym zdaniem rosła i w 2014r. para może przetestować już poziomy ponad 1,30 - uważają analitycy Raiffeisena.

Kurs EUR/CHF

 

 

Osłabienie franka nie było natomiast widoczne w notowaniach kursu CHFPLN.

- Wynika to z ostatniego wyraźnego osłabienia polskiej waluty, do którego przyczyniły się nasilone oczekiwania na ograniczenie programu QE3 przez Fed (a więc zmniejszenie zastrzyku kapitału, który trafiał m.in. na polski rynek umacniając krajową walutę). W efekcie kurs CHFPLN wybił się w czerwcu z kilkumiesięcznego, szerokiego kanału bocznego docierając do najwyższego poziomu od roku ponad 3,55 - tłumaczą analitycy.

Według prognoz Raiffeisena, w perspektywie najbliższych tygodni para może jeszcze wracać ponad poziom 3,50

- Spodziewamy się jednak, że w średnim terminie ostatecznie przeważą pozytywne dla złotego, a negatywne dla franka czynniki (jak poprawa kondycji gospodarczej w Europie, która sprzyja apetytowi na ryzyko) i para wróci na wyraźnie niższe poziomy, a w 2014r. skieruje się nawet bliżej psychologicznego poziomu 3,0 - prognozują specjaliści.

Kurs CHF/PLN

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu