Frank wcale nie jest najsilniejszy na świecie

Marek Wierciszewski
opublikowano: 08-09-2011, 00:00

Historia zna dużo bardziej radykalne przypadki umocnienia się walut

Od dołka sprzed trzech lat frank podrożał nad Wisłą o 79 proc. To jednak wcale nie ta wartość odzwierciedla skalę kłopotów szwajcarskich eksporterów, które przekonały tamtejszy bank centralny do podjęcia nadzwyczajnej interwencji. Kraj ten wysyła aż 38 proc. eksportu do Francji, Niemiec i Włoch, trzech największych krajów strefy euro. Dlatego kluczowy jest dla niego kurs wspólnej waluty — ten wzrósł od dna sprzed czterech lat o 40 proc. To nadal znaczący skok, choć już nie tak drastyczny. Historia zna jednak dużo bardziej radykalne przypadki umocnienia się walut na świecie.

Najlepszym przykładem jest japoński jen. W ciągu dwudziestu czterech lat od załamania się w 1971 r. powojennego porządku walutowego umocnił się względem walut swoich partnerów handlowych o ponad 160 proc. Na zwyżkę złożyły się wtedy trzy fale trwające od pięciu do siedmiu lat. Każda z nich wyniosła realną wartość japońskiej waluty do góry od 65 do nawet 90 proc.

Mimo że dzisiaj japońskiej walucie wciąż daleko do siły z poprzednich dekad, to jednak jen nadal jest drogi. Skarżą się na to eksporterzy, a bank centralny od kilkunastu lat podejmuje interwencje zmierzające do osłabienia waluty. Podobnie było z dolarem hongkońskim. Gdy w 1998 r. kończyła się dziesięcioipółletnia fala umocnienia tej waluty, była ona realnie aż o 96 proc. mocniejsza.

To także nie pierwszy raz, kiedy znaczne umocnienie spotyka franka. To samo zdarzyło się cztery dekady temu. Między kwietniem 1970 a październikiem 1978 r. helwecka waluta umocniła się w ujęciu realnym aż o 56 proc., czyli prawie dwukrotnie więcej niż ostatnio. Miało to miejsce w podobnych warunkach rynkowych jak obecne. Do Szwajcarii napływał kapitał usiłujący schronić się przed zawirowaniami w globalnej gospodarce.

Nie przeszkodziły w tym podejmowane również wtedy interwencje banku centralnego. W szczytowym momencie bank wprowadził nawet drakońskie opłaty od lokat złożonych w szwajcarskich bankach komercyjnych. Od depozytów założonych przez podmioty zagraniczne pobierano 10 proc. w skali kwartału. Mimo to od podjęcia tego kroku do osiągnięcia szczytu siły frank umocnił się względem dolara o kolejne 24 proc.

Choć siła franka jest bezsporna, to jednak nawet obecnie szwajcarska waluta nie jest odosobnionym przypadkiem znacznego umocnienia. Spośród walut używanych w 57 najważniejszych gospodarkach w okresie ostatnich dwóch lat jeszcze bardziej od franka umocniły się realnie dolar australijski i brazylijski real. Waluta Szwajcarii była za to najmocniejsza w ciągu trzech lat, jednak jedynie symbolicznie ustąpiły jej rand południowoafrykański i jen japoński.

W ostatnich pięciu latach bardziej od Szwajcarów siłę własnej waluty odczuli eksporterzy z Australii, Brazylii, Słowacji (za sprawą przyjęcia euro) oraz Wenezueli (gdzie dewaluacja waluty nie nadążyła za dającą się we znaki inflacją). Jeżeli jednak przyjmiemy horyzont 10-letni, to Szwajcarii próżno szukać w gronie krajów, które doświadczyły największego umocnienia waluty. Wśród 57 gospodarek alpejski kraj znajduje się dopiero w drugiej dziesiątce, a ponad trzykrotnie większą skalę umocnienia zanotowały Brazylia i Słowacja.

Za i przeciw interwencji

Argumenty "za" skutecznością interwencji Szwajcarów

determinacja banku centralnego

niska presja inflacyjna w Szwajcarii

wysokie koszty silnego franka dla eksporterów

kapitał spekulacyjny stracił zainteresowanie frankiem

Argumenty "przeciwko" skuteczności interwencji:

brak koordynacji działań z innymi bankami centralnymi

możliwość przedłużenia się zawirowań na rynkach

mariaż z euro, którego perspektywy są niepewne z powodu kryzysu zadłużenia

bank Szwajcarii nie ma wpływu na nastroje na globalnych rynkach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy