Frauderzy nie śpią, polują

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

Około 10 proc. wniosków pożyczkowych to próba wyłudzenia na cudze bądź fałszywe dane osobowe.

Blisko 2,7 mln zł — tyle wyniosła suma udaremnionych fraudów dzięki usłudze Bezpieczny PESEL, która jest dostępna od marca zeszłego roku.

— Bezpieczny PESEL to produkt skierowany do konsumentów, aby mogli zabezpieczyć się przed wyłudzeniem pożyczki przez oszusta, który posługuje się ich danymi. Usługa jest darmowa, ponieważ zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak najszerszego grona Polaków. Według statystyk dotyczących instytucji pożyczkowych w początkowejfazie działalności, aż do 20 proc. wniosków pożyczkowych może być próbami wyłudzenia. Uwzględniając cały rynek — około 10 proc. Mowa tutaj o fałszywych bądź skradzionych danych osobowych — mówi Bartosz Pundyk, pełnomocnik zarządu CRIF, firmy, która stworzyła Bezpieczny PESEL. CRIF (dawniej Deltavista) prowadzi w Polsce działalność zbliżoną profilem do Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Bezpieczny PESEL to baza typu credit freeze (zamrożenie kredytu). Osoba rejestrująca się w bazie deklaruje, że nie zamierza zaciągać pożyczki w instytucjach pozabankowych — na ten krok zdecydowało się około 1000 osób. Zabezpieczenie respektowane jest przez firmy pożyczkowe, które przyłączyły się do inicjatywy — 64 z około 300 działających na rynku.

— Ofiary kradzieży tożsamości zwykle dowiadują się o oszustwie dopiero w momencie windykacji. Chociaż finalnie to instytucja pożyczkowa ponosi koszty kradzieży, to taka osoba jest narażona na silny stres, związany z koniecznością zgłoszenia sprawy na policję. Fakt, że Bezpieczny PESEL zapobiegł wyłudzeniu 2,7 mln zł, należy zatem traktować jako ekwiwalent nie tylko zaoszczędzonego kapitału, ale też bardzo wielu negatywnych emocji, które towarzyszą tego rodzaju przestępstwom — zauważa Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych (PZIP), który ma patronat nad inicjatywą CRIF.

1,6 tys. Tyle było prób zaciągnięcia pożyczki na dane osób zarejestrowanych w bazie Bezpieczny PESEL…

1,7 tys. zł …a tyle wynosi średnia kwota udaremnionego wyłudzenia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Frauderzy nie śpią, polują