Fundamenty nie sprzyjają odbiciu na rynkach wschodzących

Słabnące oczekiwania co do zysków spółek mogą przekreślić szanse na trwałość odbicia obserwowanego na rynkach wschodzących.

Nawet mimo lipcowego odbicia od styczniowego szczytu indeks wschodzących rynków akcji MSCI EM stracił po korekcie o dywidendy 14,8 proc. Dla porównania analogiczna strata wskaźnika rynków dojrzałych wyniosła zaledwie 3,4 proc. To nie tylko umocnienie dolara oraz nasilające się napięcia handlowe szkodzą tej pierwszej grupie. Od kwietnia widoczna jest znaczna rozbieżność w kształtowaniu się prognoz zysków dla spółek z rynków wschodzących oraz amerykańskiego indeksu S&P500. Jeszcze w marcu w obu przypadkach oczekiwano w kolejnych 12 miesiącach około 16-procentowej dynamiki zysków. Obecnie szacunek dla emitentów z MSCI EM sięga niespełna 13 proc. i jest o połowę niższy od szacunku dla spółek z S&P500.

- Na rynkach wschodzących inwestuje się dla ich wzrostu. Jeśli wzrost jest bardziej powolny, inwestorzy będą chcieli uniknąć związanego z nimi ryzyka i przeniosą się na rynki dojrzałe – komentuje James Soutter, szef działu akcji w towarzystwie K2 Asset Management.

W raporcie z końca lipca na małe szanse odbicia na rynkach wschodzących wskazywali specjaliści Morgana Stanleya. Co do perspektyw rynków wschodzących podzieleni byli tymczasem uczestnicy sierpniowej debaty „Pulsu Biznesu”. Zdaniem Bartłomieja Chyłka z NN Investment Partners TFI, negatywny wpływ, jaki na rynki wschodzące wywierają napięcia handlowe, w dającej się przewidzieć przyszłości nie ustąpi. Michał Krajczewski z BM BGŻ BNP Paribas, oceniał jednak, że wiele negatywnych dla nich informacji, jak podwyżki stóp Fedu, dekoniunktura na rynkach surowcowych, siła dolara czy napięcia handlowe, znalazło już odzwierciedlenie w cenach, a to może napędzać krótkoterminowe odbicie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy