Fundusz daje nie tylko kapitał

opublikowano: 06-12-2012, 00:00

Komentarz organizatora

ANDRZEJ ZIEMIŃSKI

członek zarządu BBI Seed Fund

Organizując konkurs „Biznes na 5” chcieliśmy osiągnąć dwa cele — dotrzeć do ciekawych, innowacyjnych projektów oraz przekonać osoby mające interesujące pomysły biznesowe, że warto mieć partnera w postaci funduszu inwestycyjnego. Otrzymaliśmy wiele pytań na temat tego, w jaki sposób pracujemy ze spółkami, jak prowadzimy negocjacje i co oferujemy spółkom. Są to bardzo cenne pytania, niezwykle ważne jest zrozumienie, że fundusz jest partnerem biznesowym, a nie konkurentem zainteresowanym przejęciem spółki. Wiele mówiliśmy o wsparciu kompetencyjno-menedżerskim, jakie oferujemy, o pomocy w rozwoju biznesu. Zgłoszenia, jakie otrzymaliśmy, pokazały, jak ważna i potrzebna była ta wiedza.

Zgłosili się do nas projektodawcy, którym poza wsparciem finansowym zależało na pomocy merytorycznej — na przebudowaniu modelu biznesowego czy na nawiązaniu dodatkowych kontaktów biznesowych. Wybierając półfinałową dwunastkę, duży nacisk kładliśmy właśnie na ten aspekt.

Staraliśmy się wybrać projekty, w których nasze doświadczenie zawodowe może być wartością dodaną. Etap prezentacji przed jury był bardzo dobrym sprawdzianem umiejętności przygotowania projektu przez jego autorów. Oczekiwaliśmy dobrego przygotowana do prowadzenia rozmów, konkretnych prognoz dotyczących biznesu, rzetelnej prezentacji pomysłu oraz samego zespołu menedżerskiego. Jury starało się ocenić, czy kadra zarządzająca posiada know-how branżowy oraz pomysł na wprowadzenie swojego rozwiązania na rynek.

Dużo uwagi jurorzy poświęcali również samemu modelowi biznesowemu i szansom jego powodzenia na rynku. Często mieli inne pomysły na komercyjny sukces i możliwość szybkiego rozwoju po sfinalizowaniu inwestycji niż sami projektodawcy. Każdemu projektowi towarzyszyły burzliwe dyskusje i wymiana doświadczeń. W efekcie wybraliśmy pięć najciekawszych projektów o dużym potencjale rozwoju. Biorąc pod uwagę dużą liczbę rodzimych i zagranicznych funduszy inwestujących na polskim rynku jest to doskonały wynik.

Niezwykle ważne jest zrozumienie, że fundusz jest partnerem biznesowym, a nie konkurentem zainteresowanym przejęciem spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu