Fundusz oferuje zielone dotacje

  • Marta Bellon
opublikowano: 09-08-2015, 22:00

570 mln zł to budżet programu, który ma wesprzeć polskie firmy w realizowaniu inwestycji w czystą energetykę.

Polacy, w tym przedsiębiorcy, mają coraz więcej powodów do dbania o zdrowie i środowisko. Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia nowe nabory wniosków na dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii i oszczędność energii. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dofinansowania inwestycji OZE w ramach programu „Bocian — Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii”. Fundusz oferuje preferencyjne pożyczki, którymi można sfinansować do 85 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (z zastrzeżeniem przepisów dotyczących pomocy publicznej oraz ograniczeń wynikających z maksymalnego kosztu jednostkowego brutto 1 MW mocy zainstalowanej — więcej informacji na stronach NFOŚiGW: www.nfosigw. gov.pl). Budżet programu to 570 mln zł. Fundusz chce go wykorzystać do 2023 r.

Łatwiejsza spłata

Małe i średnie firmy inwestujące w redukcję zużycia energiimogą dostać dotację do 15 proc. spłaty zaciągniętego kredytu bankowego o maksymalnej równowartości 1 mln EUR. Takie wsparcie pochodzi z programu „Poprawa efektywności energetycznej Część 3. Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach”, realizowanego we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Fundusz prowadzi też nabór wniosków, który wystartował na początku lipca, wśród wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą lepiej gospodarować surowcami pierwotnymi i zmniejszyć szkodliwe emisje. Z programu „E-Kumulator” przedsiębiorca może dostać pożyczkę od 0,5 mln zł do 90 mln zł, obejmującą do 75 proc. kosztów kwalifikowanychprzedsięwzięcia. Dodatkowym bonusem jest możliwość częściowego umorzenia preferencyjnej pożyczki nawet do 20 proc., zgodnie z zasadami pomocy publicznej.

Walka z niską emisją

Na realizowany do 2023 r. program Wsparcia przedsięwzięć z zakresu niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki (Część 1. E-Kumulator — ekologiczny akumulator dla przemysłu) fundusz przeznacza 1 mld zł.

W ograniczeniu stosowania paliw kopalnych w gospodarstwach domowych pomoże też nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, która czeka na podpis prezydenta. Samorządy będą mogły określać rodzaj i jakość paliw oraz dopuszczalną emisyjność pieców. To pozwoli ograniczyć tzw. niską emisję, czyli szkodliwe spaliny z niewielkich, rozproszonych źródeł. NFOŚiGW ma do zaoferowania kilka możliwości pozyskania dofinansowania na ten cel. Na przykład samorząd, który — planując budowę szpitala, przedszkola czy innego budynku użyteczności publicznej — zdecyduje się na wykonanie go w wysokim standardzie energooszczędnym, może w ramach programu „Lemur” otrzymać dotację na opracowanie dokumentacji projektowej i nisko oprocentowaną pożyczkę na realizację przedsięwzięcia. NFOŚiGW przeznaczył na ten program 290 mln zł. Osoby indywidualne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą natomiast skorzystać z programu „Prosument”. W jego ramach fundusz oferuje nisko oprocentowane kredyty z dotacją sięgającą 40 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu