Fundusz Victoria ma nowego właściciela

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 03-03-2009, 00:00

Podmiot powiązany z szefem Rubicon Partners przejął giełdowy fundusz. Poszuka dla niego partnera, ale nie będzie nim JS Energy.

Potwierdziły się doniesienia "PB", a wejście JS okazało się bujdą

Podmiot powiązany z szefem Rubicon Partners przejął giełdowy fundusz. Poszuka dla niego partnera, ale nie będzie nim JS Energy.

"Czy JS Energy trafi na GPW przez NFI Victoria?" — pytał wczoraj na pierwszej stronie "Parkiet". Odpowiedź brzmi: nie.

"Informacje dotyczące JS Energy zawarte w artykule pt. «Czy JS Energy trafi na GPW przez NFI Victoria?», opublikowane w dzisiejszym wydaniu Gazety Giełdy Parkiet są całkowicie nieprawdziwe" — czytamy we wczorajszym oświadczeniu przesłanym przez spółkę.

— J S Energy nie ma w planach wejścia na giełdę przez przejęcie spółki wydmuszki — mówi Janusz Leszczyński z MDI Strategic Solutions, firmy PR reprezentującej JS Energy, części holdingu, będącego przez wiele lat głównym dostawcą ropy dla Orlenu.

Jeszcze za wcześnie

Przedstawiciel JS Energy dodaje, że firma odłożyła na półkę plan debiutu giełdowego i nie prowadzi żadnych działań zmierzających w tym kierunku.

Wczoraj potwierdziły się za to czwartkowe informacje "Pulsu Biznesu". Napisaliśmy, że NFI Victoria wkrótce zmieni właściciela. Sugerowaliśmy, że w projekt zaangażowany jest dom maklerski Rubicon Partners. W kolejnych dniach w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło blisko 30 proc. kapitału spółki.

Wczoraj okazało się, że spora ich część trafiła do spółki należącej do Grzegorza Golca, prezesa Rubicon Partners. Nowy właściciel ostrożnie mówi o przyszłości przejętej spółki, ale zaprzecza rozmowom z JS Energy.

— Inwestycja w NFI Victoria ma dla mnie charakter strategiczny. Mam pomysły, co z tym aktywem zrobić, jednak za wcześnie, by o tym mówić. Nie prowadzę w tej chwili żadnych konkretnych rozmów w tym zakresie. O założeniach strategii zarząd funduszu poinformuje rynek w perspektywie kolejnych kilku tygodni — mówi Grzegorz Golec, prezes Rubicon Partners.

Koniec historii

Wczorajsze przejęcie kończy kilkuletnią burzliwą historię NFI Victoria. Z wczorajszych komunikatów wynika, że akcji pozbyły się tajemnicze cypryjskie podmioty, które w październiku 2007 r. przejęły trzy NFI (Victoria, Fortuna i 01), wstrzymały ich likwidację, a następnie połączyły w jeden podmiot. Od wczoraj największym akcjonariuszem jest spółka Grzegorza Golca.

W sensacyjne doniesienia "Parkietu" o mariażu NFI Victoria i JS Energy nie uwierzyli giełdowi gracze. Od początku sesji kurs funduszu spadał. Ostatecznie na zamknięciu sesji stracił ponad 13 proc. Spadkowi towarzyszyły bardzo duże obroty, właściciela zmieniło ponad 2,4 mln akcji, czyli około 8,5 proc. kapitału spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu