Fundusze alternatywne tracą, bo tanieją surowce

Anna Borys
opublikowano: 03-09-2008, 11:58

Fundusze alternatywne miały znakomitą passę w I połowie roku. Wysokie stopy zwrotu spowodowała hossa na rynku surowców. W  lipcu załamał się silny trend wzrostowy. Odczuły to także fundusze alternatywne. W ostatnim miesiącu ich stopy zwrotu należą do najsłabszych na rynku.

Liderem spadków w sierpniu był Superfund subfundusz C. Jego klienci stracili 18 proc. Nie lepiej zachowywały się inne strategie oferowane przez Superfund TFI. Superfund Trend Podstawowy stracił w tym okresie 15,23 proc. Najsłabszą trójkę zamyka Investor Gold z wynikiem -14,76 proc.

Warto zauważyć, że mimo ostatniej korekty na rynkach surowców od początku roku wyniki produktów alternatywnych są bliskie zeru. Klienci Superfund subfundusz C od stycznia stracili 0,46 proc. Od początku działalności, czyli od końca 2005 r., są 12,01 proc. na plusie. Strategia Superfund Trend Podstawowy od początku roku stracił 1,72 proc. Od początku działalności (listopad 2006 r.) właściciele jego jednostek inwestycyjnych zarobili 5,66 proc. Aktywa produktu Investors TFI od stycznia straciły 1,81 proc. Od października 2006 r. jego klienci zyskali 47,57 proc.

Na razie nie wygląda na to, że silne wzrosty wrócą na rynek surowców. W ostatnich dniachcena ropy naftowej znów spadła. Wczoraj nawet poniżej 107 USD za baryłkę. Kurs zanurkował ze 110- -111 dolarów, bo okazało się, że huragan Gustav słabnie. To oznacza, że amerykańskie rafinerie w Zatoce Meksykańskiej, z których pochodzi duża część ropy USA, mogą wrócić do normalnej pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Fundusze alternatywne tracą, bo tanieją surowce