Fundusze biją się o Allegro

Rząd nie wypłoszył inwestorów finansowych znad Wisły — zażarcie walczą o największą platformę aukcyjną.

Minął termin składania ofert wiążących na Allegro, handlowego giganta, największą taką platformę w naszej części Europy. Zgodnie z oczekiwaniami, oferty złożyło pięć konsorcjów.

Michał Kreczmar dyrektor obszaru cyfrowej transformacji z PwC
Zobacz więcej

Michał Kreczmar dyrektor obszaru cyfrowej transformacji z PwC Marek Wiśniewski

Jest mocna reprezentacja funduszy — CVC Capital Partners startuje z amerykańskim General Atlantic, Advent International dobrał sobie Hellman & Friedman, Apax Partners gra w drużynie z kanadyjskim CPP Investment Board, a Cinven — z funduszem Permira. Taką listę podał wczoraj Reuters. Z informacji „PB” wynika, że do konsorcjum Cinven/Permira dołączył jeszcze fundusz Mid Europa Partners. Nie udało nam się natomiast potwierdzić informacji, czy ofertę złożył eBay, jedyny inwestor branżowy, który zgłosił wstępne zainteresowanie.

Narzekają i działają

Rywalizacja tak wielu funduszy o wartą 2 mld USD spółkę jest o tyle ciekawa, że w kuluarach ich przedstawiciele narzekają na politykę rządu PiS. Wiele posunięć ekipy Beaty Szydło — od wojny o Trybunał Konstytucyjny poprzez podatek bankowy po bitwę o PKP Energetyka — budzi obawy o stabilność prawa w Polsce, czego inwestorzy finansowi nie lubią najbardziej.

Okazuje się jednak, że gdy w grę wchodzi prawdziwa perełka, funduszy nie odstraszą nawet politycy. Naspers, właściciel Allegro, prowadzi transakcję dość sprawnie. Wkrótce może potrzebować pieniędzy na zakupy — „Wall Street Journal” podał kilka dni temu, że chce kupić Craigslist, amerykański portal z ogłoszeniami drobnymi. Ma już w portfelu ogłoszeniowy OLX, znany użytkownikom w Polsce. Kupno Craigslist zapewniłoby mu mocne wejście na rynek amerykański.

Wielki i więksi

Wejście smoka nad Wisłę prędzej czy później zrobią natomiast Chińczycy — spodziewa się rynek. Oprócz portali aukcyjnych zza muru eksperci oczekują też Amazona — wszyscy mają skalę kilkakrotnie większą od Allegro, które lokalnie jest prawdziwym potentatem.

— Nabywca, kupując Allegro, przejmie połowę polskiego rynku e-commerce. Dostanie cenne dane o transakcjach poszczególnych klientów, sprzedawców i konsumentów, które są bardzo atrakcyjnym towarem dla sprzedających w internecie. Wepnie się też w ekosystem transakcyjny i relacje z poddostawcami usług — logistycznych czy bankowych — co pozwoli mu szybko uruchamiać kolejne usługi — mówi Michał Kreczmar, dyrektor obszaru cyfrowej transformacji z PwC. Dla inwestorów branżowych rynek polski może być za mały.

Finansowi natomiast będą chcieli prawdopodobnie dokupić zbliżone spółki z regionu, by zwiększyć skalę działania. Gdy Allegro będzie dużo większe, wielka konkurencja będzie bardziej zainteresowana. Polski portal tymczasem w ramach restrukturyzacji wycofał się z części biznesów w regionie (zostawiając sobie tylko Polskę, Czechy, Ukrainę) i wszedł do Niemiec. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu