Fundusze czyszczą portfele pod emisje

Paulina Sztajnert
10-05-2004, 00:00

Zarządzający OFE redukują akcyjną część portfeli. Powód? Hossa nie będzie trwać wiecznie, a poza tym kształtów nabiera prywatyzacja PKO BP.

Od dłuższego czasu otwarte fundusze emerytalne (OFE) odchudzają akcyjną część portfeli inwestycyjnych. W ciągu trzech ostatnich miesięcy zaangażowanie OFE w akcje spadło o 1,77 proc. — do średnio 31,89 proc. aktywów. I nie widać powodu, aby trend się odwrócił.

Pierwsze — przegrzanie...

Przede wszystkim to dość dobry czas na realizację zysków. W ciągu ostatnich trzech miesięcy warszawskie indeksy giełdowe WIG i WIG20 wzrosły odpowiednio o 10,74 proc. i 7,66 proc.

— Od roku giełda rośnie, indeksy są na wysokim poziomie. Taka sytuacja nie jest wieczna. Inwestorzy widzą zyski i postanowili je zrealizować — mówi Ewaryst Zagajewski, dyrektor biura inwestycji Bankowy OFE.

Podobnego zdania jest Marek Wujec, dyrektor departamentu zarządzania aktywami OFE Allianz. Jego zdaniem, odwrotnym decyzjom nie sprzyja także wiszące wciąż nad rynkiem kapitałowym zagrożenia polityczne. Ale to tylko część prawdy.

...drugie — emisja PKO BP

Coraz częściej uwagę zarządzających OFE zaczynają przyciągać nowe emisje, w szczególności oczekiwana od dawna i coraz bardziej realna prywatyzacja PKO BP.

— Ofertę PKO BP zarządzający już biorą pod uwagę w swojej polityce inwestycyjnej. Powoli szukają miejsca dla tej emisji, tym bardziej że zaangażowanie będzie pewnie podobne do poziomu inwestycji w akcje Pekao — wyjaśnia Sebastian Bogusławski, zarządzający Pekao OFE.

To natomiast nie jest małe. Średnie zaangażowanie OFE w tę spółkę wynosiło na początku roku ponad 3,53 proc.

Zdaniem zarządzających, chwilowe przełamanie odwrotu od akcji mógłby spowodować spadek WIG 20 poniżej poziomu 1650 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze czyszczą portfele pod emisje