Fundusze dały w lutym zarobić

opublikowano: 02-03-2017, 22:00

W lutym wszystkie grupy funduszy wypracowały średnio wynik wyższy od zera, wynika z raportu firmy Analizy Online.

Bardzo dobrze wypadły fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii (średnia dla grupy to 3,9 proc.) i akcji polskich małych i średnich spółek (3,1 proc.).

To także kategorie, które wypracowały najlepsze wyniki od początku roku.

W tym ujęciu również widoczna jest lekka przewaga rozwiązań skoncentrowanych na akcjach przysłowiowych „misiów” (10,8 vs 10,1 proc.). Z panującej na globalnych rynkach hossy najwięcej uszczknęły fundusze akcji tureckich, które w lutym zarobiły średnio 6,4 proc. Oprócz zwyżek na giełdzie w Stambule sprzyjało im także umocnienie tureckiej liry względem złotego, co dodatkowo podbiło wycenę jednostki w naszej walucie. Luty przyniósł lekką ulgę posiadaczom obligacji.

Indeks IROS, mierzący zmianę cen polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu, wzrósł w tym czasie o 0,38 proc. Fundusze inwestujące na rynku długu zarobiły średnio od 0,4 proc. (polskie papiery skarbowe) do 0,9 proc. (globalne korporacyjne). Na końcu stawki, biorąc pod uwagę średnie wyniki grup funduszy, znalazły się gotówkowe i pieniężne (0,2 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu