Fundusze dla funduszy

Urszula Zalewska
opublikowano: 20-03-2006, 00:00

Ponad 170 mln zł trafi do instytucji wspierających działalność najmniejszych firm. Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy wsparcie dla funduszy seed capital.

Fundusze mikropożyczkowe i poręczeń kredytowych korzystają z unijnej pomocy w ramach działania 1.2 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP) — „Poprawa dostępności do zewnętrznego finansowania inwestycji przedsiębiorstw”.

Także dla mniejszych

W trzeciej rundzie naboru (zakończonej 30 listopada) działania 1.2.1 — „Dokapitalizowanie funduszy mikropożyczkowych” umowy podpisały 22 podmioty. Łącznie otrzymają nieco ponad 90 mln zł. 15 funduszy poręczeniowych — beneficjentów poddziałania 1.2.2 — dostanie około 81 mln zł. Nowością w tym naborze było obniżenie minimalnej kwoty dotacji z 5 do 3 mln zł. To, zdaniem przedstawicieli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), otworzyło dostęp do pieniędzy mniejszym podmiotom, szczególnie tym działającym na skalę lokalną i niedysponującym w poprzednich rundach wystarczającym wkładem własnym. Trzeci nabór był prawdopodobnie ostatnią szansą dla funduszy na dotację — środki zostały prawie wyczerpane.

Zamiast kredytu

Ze wsparcia funduszy mikropożyczkowych oraz poręczeniowych korzystać mogą najmniejsze przedsiębiorstwa, które nie mają szans na kredyty bankowe. Ich oferta skierowana jest także do osób (np. bezrobotnych), które rozpoczynają dopiero działalność gospodarczą.

— Na pewne preferencje, na przykład o połowę niższą prowizję, mogą liczyć realizatorzy tych projektów, które wpisują się w politykę horyzontalną Unii Europejskiej. Chodzi o wzrost zatrudnienia kobiet, pozytywny wpływ na ochronę środowiska i działania w ramach polityki społeczeństwa informacyjnego — mówi Anna Kalata, prezes Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, który otrzymał 5 mln zł dotacji.

Pieniądze z funduszu można wykorzystać na sfinansowanie inwestycji, zakup maszyn, wdrożenie nowych rozwiązań technicznych i technologii. Maksymalna kwota pożyczki to 120 tys. zł. Jej oprocentowanie nie może być niższe niż 5,56 proc. (stopa referencyjna ustalona przez Komisję Europejską obowiązująca od stycznia 2006 r.).

— W naszym funduszu realne oprocentowanie sięga 10 proc., prowizja nie przekracza 3 proc. wartości pożyczki — wyjaśnia Anna Kalata.

Poręczenie udzielane przez fundusze waha się od 50 do 80 proc. wartości kredytu. Atutem są niskie koszty rozpatrzenia wniosku (około 100 zł) oraz prowizja sięgająca od 1 do 3 proc.

A tymczasem…

Działanie 1.2. SPO WKP przewiduje także wsparcie dla funduszy kapitału zalążkowego (seed capital). Zgodnie z pierwotnymi założeniami programu operacyjnego instytucją odpowiedzialną za zarządzanie działaniem 1.2.3 miał być Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK), powołany ustawą z 4 marca 2005 r. W związku z tym, że dotąd KFK nie jest operacyjnie przygotowany do działania, zastępuje go PARP. Teoretycznie — działanie nie zostało jeszcze uruchomione. Przyczyną, podobnie jak w przypadku KFK, jest brak rozporządzeń wykonawczych.

— Wciąż nie znamy stanowiska Komisji Europejskiej dotyczącego pomocy publicznej w ramach tego działania. Dotąd kilkakrotnie zasięgała u nas informacji. Oczekujemy kolejnego stanowiska w połowie kwietnia — mam nadzieję, że będzie to ostateczna odpowiedź akceptująca uruchomienie tego instrumentu w Polsce — wyjaśnia Mirosław Marek, prezes PARP.

Czy uruchomienie wsparcia dla funduszy seed capital w tej perspektywie jest w ogóle realne?

— Jestem optymistą. Wierzę, że otrzymamy tę zgodę na tyle wcześnie, że możliwe będzie uruchomienie działania 1.2.3. Warto jednak podkreślić, że ten instrument w bieżącej perspektywie finansowej traktujemy pilotażowo. Na szeroką skalę będzie stosowany w latach 2007-13 — zaznacza Mirosław Marek.

Podobnie rzecz się ma z KFK.

— Przygotowywany jest nowy, jednolity tekst rozporządzenia po poprawkach poszczególnych resortów i partnerów społecznych. Czekamy na ostatnie uwagi KFK. Następnie czeka nas ostatnia runda uzgodnień z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Ministerstwem Finansów — wyjaśnia Krzysztof Gulda, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu