Fundusze emerytalne na fali

opublikowano: 05-03-2017, 22:00

W lutym minęły trzy lata od „wielkiego przelewu”, jak przyjęło się określać transfer ponad połowy (153 mld zł) aktywów zgromadzonych w OFE do ZUS.

Od tamtego czasu fundusze emerytalne wypracowały średnio 10,5 proc., a ich aktywa wzrosły o 13,5 mld zł — wynika z raportu opracowanego przez Analizy Online. Tylko w lutym 2017 r. wartość aktywów OFE wzrosła o 6,7 mld zł (4,2 proc.). Na koniec miesiąca w funduszach pracowało 167,5 mld zł — najwięcej od przeszło trzech lat. Na wysokiej dynamice wzrostu wartości aktywów w lutym zaważyły bardzo dobre wyniki wypracowane w ostatnich miesiącach. Trzeci miesiąc z rzędu sprzyjał im przede wszystkim wyjątkowo ciepły, inwestycyjny klimat panujący na GPW. W lutym wszystkie OFE wypracowały dodatnie stopy zwrotu. Najniższy rezultat (3,3 proc.) osiągnął Aegon OFE, najwyższy (2,6 proc.) MetLife OFE. Statystyczny przeciętniak zarobił w tym czasie 4,2 proc. Trzeci z kolei wyjątkowo dobry miesiąc dla funduszy emerytalnych zaowocował średnim rocznym wynikiem na poziomie 24 proc. W rankingu Analiz Online w lutym na pozycji lidera uplasował się MetLife OFE, który jako jedyny otrzymał najwyższą ocenę w horyzoncie rocznym i trzyletnim. Drugą pozycję utrzymał Pekao OFE, a na trzecią spadł Nordea OFE. W lutym ZUS przelał na konta OFE 292 mln zł. Transfer kapitału z funduszy do ZUS, w ramach tzw. suwaka, wyniósł natomiast 334,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu