Fundusze hedgingowe straciły 23 proc. do Gwiazdki

JO
opublikowano: 30-12-2008, 17:27

Do 24 grudnia światowe fundusze hedgingowe straciły średnio 23 proc., wynika z indeksu inwestycyjnego Hedge Fund Research. Dla porównania, akcje potaniały w tym roku o średnio 44 proc.

Fundusze do nowego roku musiałby wypracować 21,7 proc. zysku ze swoich inwestycji, aby nie był to najgorszych rok od prawie 20-stu lat.

Tylko dwie strategie inwestycyjne śledzone przez wspomniany indeks okazały się do gwiazdki skuteczniejsze niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Fundusze które zainwestowały w spółki, które przejmowały lub łączyły się z innymi przyniosły do 24 grudnia 1,5 proc. zysku. Jeszcze lepsze okazały się inwestycje w instrumenty powiązane z parametrami makroekonomicznymi, bo dały zarobić 3,8 proc.  

Hedge Fund Research poinformował, że w okresie trzech kwartałów roku zlikwidowano 693 fundusze hedgingowe, czyli 6,9 proc. ich ogólnej liczby. Szczególnie ‘zabójcze’ dla branży były wrzesień i październik, kiedy klienci wycofali z funduszy łącznie 77 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane