Fundusze idą do czyśćca

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

Zarządzający kilku TFI pozbyli się akcji, na których stracili nawet po 90 proc. „Niestety, zdarza się” — mówią

Nie wszystkie decyzje inwestycyjne okazują się trafione. Ta jest jedną z naszych najgorszych — bije się w piersi Sebastian Buczek, prezes Quercusa TFI, oceniając zaangażowanie w One-2-One. Fundusz sprzedał niedawno akcje spółki i — jak wynika z naszych obliczeń — mógł ponieść na tej inwestycji stratę sięgającą 90 proc.

Tylko od początku roku kurs poznańskiej spółki zanurkował o 83 proc. Quercus TFI ujawnił się w jej akcjonariacie w listopadzie 2010 r., kiedy papiery kosztowały niespełna 9 zł. Z komunikatów giełdowych wynika, że fundusze Quercusa część akcji sprzedawały pod koniec czerwca średnio po 43 grosze.

Esemesowa wpadka

W feralnym One-2-One pieniądze klientów „utopił” też Skarbiec TFI i Allianz TFI. Pierwsze z towarzystw w kwietniu 2010 r. zwiększyło zaangażowanie w spółce do prawie 8 proc., kupując akcje za ponad 10 zł. Na początku czerwca udział spadł do 5 proc., a średni kurs sprzedaży wynosił już tylko 55 groszy. Nieco mniejszą stratę zanotowały fundusze Allianz TFI, których zaangażowanie w One-2-One przekraczało 5 proc. W 2011 r. papiery kupowano średnio po 5,6 zł, rok później wyprzedawano je przeciętnie po 1,33 zł. Na szczęście walory One-2-One stanowiły niewielki udział w portfelach tych funduszy (poniżej 1 proc.), dlatego jednostki uczestnictwa tak bardzo tej straty nie odczuły.

— Akcje spółki znajdowały się w dwóch naszych funduszach: Akcji Plus oraz Akcji Małych i Średnich Spółek. Straty na tej inwestycji wyniosły kilka dziesiątych punktu procentowego na obu subfunduszach — mówi Jarosław Skorulski, prezes Allianz TFI, tłumacząc, że zarządzający podjął decyzje o zainwestowaniu aktywów w akcje spółki, oczekując poprawy wyników finansowych.

Po raporcie kwartalnym za I kwartał 2011 r. sytuacja spółki wyglądała obiecująco. Technologiczna spółka z Poznania aktywnie działała na rynku konkursów esemesowych. Wpadła w tarapaty po wprowadzeniu ustawy hazardowej, co doprowadziło do ograniczenia projektów marketingowych. W I kw. grupa wypracowała jedyne 480 tys. zł przychodów, a strata netto wyniosła 1,46 mln zł. Na koniec marca zobowiązania spółki sięgały 18 mln zł. Dodatkowo firmie grozi zapłata 3,5 mln zł kary za organizację nielegalnej loterii. Kilka dni temu z pełnionej funkcji zrezygnował długoletni prezes Piotr Majchrzak.

— Zarząd spółki zapowiadał rozwój, znaczną poprawę wyników, a skończyło się tak, jak widać. Jest duży rozdźwięk między tym, co obiecywali przedstawiciele spółki, a co później się wydarzyło. Dziś, żeby firma mogła wyjść na prostą, musi zrestrukturyzować zadłużenie — tłumaczy Sebastian Buczek.

Plaga upadłości

Takich nietrafionych inwestycji jak w One- 2-One zarządzający krajowych TFI mają niestety więcej. W ostatnich miesiącach najaktywniej straty ciął Pioneer Pekao TFI, który pod nowym kierownictwem gruntownie przebudowuje portfel. Nic dziwnego, bo zaangażowanie polskiego giganta w spółki budowlane, które dziś walczą

o przetrwanie, było relatywnie wysokie i jeszcze na początku roku sięgało od 10 do prawie 20 proc. Od marca Pioneer sprzedawał akcje PBG, Polimeksu-Mostostalu i Energomontażu Płd. W przypadku PBG sprzedaż walorów ze stratą rzędu 74 proc. (średnia cena zakupu to 170 zł, a średnia cena sprzedaży to 44 zł) mogła się znacznie odbić na wycenie jednostek uczestnictwa, bo udział wielkopolskiej spółki w aktywach funduszy Pioneera był bardzo duży.

Na niechlubnej liście nietrafionych inwestycji Pioneera (niestety, przedstawiciele TFI nie chcieli skomentować stratnych inwestycji) znalazło się też bankrutujące Bomi. Kurs akcji gdyńskiej spółki od początku roku spadł o 85 proc. Według danych na grudzień 2011 r., TFI posiadało ponad 9 proc. głosów na WZA spółki. Szacunkowa strata na sprzedaży przecenionych walorów wyniosła 77 proc.

Na kilku frontach

Jednym z największych pechowców pierwszego półrocza jest Idea TFI, którastraciła nie tylko na obligacjach DSS, ale też na akcjach firmy, która z hukiem wywróciła się na budowie odcinka autostrady A2. Pod koniec marca Idea TFI zdecydowała się na pozbycie się kilku procent akcji DSS. Kupowano je w styczniu zeszłego roku. Wtedy kosztowały trochę ponad 16 zł, tymczasem tylko od początku tego roku straciły 80 proc. Idea pogodziła się też ze stratami na Alterco, firmie z sektora nieruchomości, której akcje przeceniono od początku roku o 90 proc. Idea TFI na początku tego roku posiadała prawie 6 proc. walorów. Dziś, jak dowiedział się nieoficjalnie „Puls Biznesu”, już nie ma akcji w portfelu.

Z naszych wyliczeń wynika, że strata Idei, przy założeniu, że średni kurs nabycia to 37,5 zł, a średni kurs sprzedaży to 12,5 zł, wyniosła 66 proc. Wśród sprzedających z dużymi stratami znalazły się także TFI, należące do BPH, Millennium i ING. To pierwsze zrealizowało kilkudziesięcioprocentową stratę na akcjach Rubicon Partners, a dwa kolejne (i Pioneer) rakiem wycofały się z Pagedu. Wszystkie trzy towarzystwa jeszcze w ubiegłym roku posiadały co najmniej 5 proc. udziałów w drzewnej spółce. Dziś są niewidoczne w akcjonariacie. Strata po sprzedaży przecenionych walorów, według naszych szacunków, mogła wynieść od 30 do 50 proc.

Tak obliczaliśmy straty TFI

Przy wyliczaniu strat funduszy na poszczególnych spółkach pod uwagę braliśmy kurs zakupu lub sprzedaży akcji w dniu, w którym TFI raportowały o przekraczaniu poszczególnych progów zaangażowania. Następnie wyciągaliśmy średnią z tych cen. Szacunki takie mogą być dość zgrubne, ponieważ fundusze nie mają obowiązku raportowania wyników poszczególnych inwestycji, a akcje mogą sprzedawać przez dłuższy okres.

Trefne inwestycje TFI

Alterco

MARIUSZ LEWANDOWSKI

prezes

Od początku roku walory spółki potaniały o 92 proc., bo firmie skokowo wzrosło zadłużenie. W maju Idea TFI wyczyściła akcje z portfela spółki Idea TFI. Strata wyniosła około 65 proc.

PBG

WIESŁAW RÓŻACKI

prezes

Spółka jest w upadłości układowej. Od początku roku akcje zniżkowały o 88 proc. W marcu zaangażowanie do 6,3 proc. zmniejszyło Pioneer Pekao TFI, sprzedając akcje z szacunkową stratą 74 proc.

Paged

DANIEL MZYK

prezes

Kurs akcji spadł od początku roku o 43 proc. Pod koniec kwietnia portfele funduszy z walorów spółki wyczyściło BPH TFI, sprzedając je z szacunkową stratą 55 proc.

Bomi

WITOLD JESIONOWSKI

prezes

Spółka straciła płynność finansową i złożyła wniosek o upadłość układową. Kurs akcji od początku roku zanurkował o 85 proc. W kwietniu jej walorów pozbył się Pioneer Pekao TFI, sprzedając je z szacunkową stratą rzędu 77 proc.

DSS

RAFAŁ ABRATAŃSKI

członek zarządu

Firma jest w upadłości układowej. Kurs akcji spadł od początku roku o 81 proc. W marcu zaangażowanie w spółce (do 5 proc.) zredukowało Idea TFI, sprzedając walory z szacunkową stratą w wysokości 75 proc.

Energomontaż Południe

KRZYSZTOF DIDUCH

prezes

Spółka może mieć problemy z płynnością w związku z powiązaniem z bankrutującym PBG. Akcje potaniały od początku roku o 61 proc. W maju walory sprzedał Pioneer Pekao TFI z szacunkową stratą w wysokości 51 proc.

One-2-One

TOMASZ DŁUGIEWICZ

członek zarządu

Spółka ma problemy z płynnością finansową i jest zadłużona. Kurs akcji zanurkował od początku roku o 84 proc. Straty w wysokości od 70-90 proc. zrealizowały Quercus TFI, Allianz TFI i Skarbiec TFI.

Polimex- Mostostal

KONRAD JASKÓŁA

prezes

Spółce budowlanej grozi niewypłacalność. Kurs akcji od początku roku zanurkował o 52 proc. W kwietniu walory sprzedał Pioneer Pekao TFI z szacunkową stratą w wysokości 73 proc.

Rubicon Partners NFI

GRZEGORZ GOLEC

członek zarządu

Kurs akcji zanurkował od początku roku o prawie 22 proc. Na sprzedaż walorów z szacunkową stratą od 30-50 proc. zdecydowało się Millennium TFI, Pioneer Pekao TFI i ING TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy