Fundusze krajowych obligacji tracą przez stopy procentowe

Anna Borys
opublikowano: 16-11-2007, 00:00

Fundusze inwestujące w bezpieczne papiery skarbowe powinny teoretycznie korzystać z przeceny na parkiecie. Kiedy indeksy pikują, gracze szukają bardziej stabilnych lokat. Tak się jednak nie dzieje. W ostatnim miesiącu wiele funduszy wykazało ujemne stopy zwrotu. Wiąże się to z zaostrzającą się polityką monetarną w Polsce. Gdy Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podnosi stopy procentowe, ceny obligacji na rynku finansowym spadają. W konsekwencji kurczą się także aktywa funduszy.

W ostatnim miesiącu najsłabiej zachowywał się portfel SEB Subfundusz SEB 2 Obligacji i Bonów Skarbowych. Jego klienci stracili w tym okresie 0,74 proc. Słaby wynik uzyskał też DWS Polska Dłużnych Papierów Wartościowych. Wypracował on w tym okresie stopę zwrotu na poziomie -0,72 proc. Najlepiej w ostatnim miesiącu radził sobie fundusz Pioneer Obligacji Plus. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła o 1,11 proc. Lidera goni PKO/Credit Suisse Obligacji Długoterminowych z wynikiem 0,79 proc.

Na razie nie ma co liczyć, że ceny na rynku zaczną rosnąć. Rynek spekuluje, że jeszcze w tym roku RPP podniesie stopy procentowe o 25 pkt baz. Kolejne podwyżki są spodziewane w przyszłym roku. Niektórzy twierdzą, że do połowy przyszłego roku stopy wzrosną do 5,75 proc., czyli o punkt procentowy. W konsekwencji klienci krajowych funduszy dłużnych powinny się liczyć z tym, że ich oszczędności mogą się kurczyć. Z mniejszym ryzykiem wiążą się fundusze pieniężne. Ich krótkoterminowy charakter chroni je przed ryzykiem wzrostu stóp procen-towych.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu