Fundusze mają śmieci w kasie

Anna Borys
opublikowano: 06-10-2008, 00:00

RANKING "PB" Nawet bezpieczne produkty płyną na ryzykownych papierach

Amerykański kryzys zagląda już w oczy polskim klientom funduszy inwestycyjnych. Tym razem nie chodzi tylko o produkty akcyjne, które od roku regularnie tracą z powodu bessy na światowych giełdach. Okazało się, że w portfelach bezpiecznych produktów, takich jak fundusze obligacji krajowych czy rynku pieniężnego, można znaleźć ryzykowne papiery rosyjskie i amerykańskie. I trudno się w tym doszukiwać czegoś niezgodnego ze statutem tych produktów.

Zaskoczeniem miesiąca były odkryte przez "PB" papiery związane z rosyjskimi spółkami w portfelach funduszy obligacji SEB2, którego aktywa wynoszą 188 mln zł, i SEB5 z aktywami 29,3 mln zł. Klienci pierwszego z nich we wrześniu stracili 6,39 proc. To najsłabszy wynik w tym okresie w kategorii obligacji krajowych. SEB Subfundusz SEB 5 Obligacji Skarbowych wypracował zaś stopę zwrotu -0,23 proc. Warto zauważyć, że najlepszy produkt w tej kategorii zarobił w ostatnim miesiącu 2,23 proc. Chodzi o Pioneer Obligacji Plus.

To nie koniec niespodzianek. W portfelach teoretycznie najbezpieczniejszych produktów pieniężnych można lub można było znaleźć papiery Merrill Lynch, Goldman Sachs i Morgan Stanley — wynika z danych na 30 czerwca tego roku. Być może stąd nie najlepsze wyniki ponad 400-milionowego PKO/Credit Suisse Rynku Pieniężnego. Klienci funduszu stracili we wrześniu 0,88 proc. Ujemną stopę zwrotu (-0,05 proc.) wypracował także PKO/Credit Suisse Skarbowy. Oba produkty 30 czerwca miały w swoich aktywach papiery Merrill Lynch. Warto także zwrócić uwagę, że w półrocznym sprawozdaniu amerykańskie papiery wykazały także inne fundusze. Chodzi o Skarbiec Subfundusz Skarbiec-Gotówkowy, który 30 czerwca w portfelu miał m.in. papiery Goldman Sachs Group (4,46 proc.),

Morgan Stanley (2,98 proc.),

Merrill Lynch (0,59 proc.) i Citigroup 0,5 proc. Do tego funduszu jednak trudno się przyczepić, bo zarobił we wrześniu 0,54 proc. Ryzykowne aktywa znaleźliśmy także w portfelu SKOK Rynku Pieniężnego, który w ostatnim miesiącu wypracował stopę zwrotu 0,37 proc. Fundusz 30 czerwca miał 6,68 proc. aktywów w papierach Merrill Lynch.

Na amerykańskie banki i rosyjskie spółki można się także natknąć w portfelach funduszy obligacji zagranicznych. Odczuli to klienci Pioneer Obligacji Dolarowych Plus, którzy we wrześniu stracili 4,75 proc.

Ich oszczędności lokowano m.in. w papierach Gazprom International, Morgan Stanley, Kiowa Power Partners, Chase Mortgage Finance, JP Morgan Mortgage Trust, JP Morgan Chase Co, TNK-BP Finance, Wachovii, Citicorp Mortgage, Merrill Lynch. To tylko niektóre pozycje z portfela na 30 czerwca tego roku. W portfelu DWS Polska Euroobligacji są papiery Morgan Stanley. We wrześniu produkt wypracował stopę zwrotu 2,35 proc. W amerykańskie papiery zainwestowali także klienci Pioneer Obligacji Europejskich Plus. Ich oszczędności są ulokowane m.in. w JP Morgan Chase Co i Goldman Sachs.

Trudno z całą pewnością powiedzieć, czy to koniec niespodzianek w portfelach funduszy inwestycyjnych. Większość towarzystw nabrała wody w usta i zasłania się tajemnicą zawodową. Niestety, TFI muszą publikować skład portfela tylko dwa razy w roku, po każdym półroczu. Zatem klienci muszą poczekać jeszcze kilka miesięcy, by mieć pewność, że ich bezpieczne inwestycje nie okażą się bardziej ryzykowne, niż się tego spodziewali. Za zbyt duże ryzyko zapłacą oczywiście właściciele jednostek inwestycyjnych. Plan Paulsona raczej ich nie uratuje.

ZASADY RANKINGU "PB"

Fundusze podzieliliśmy na osiem kategorii. W każdej z nich przyznajemy co miesiąc od pięciu do jednego punktu dla najlepszych produktów oraz odejmujemy od pięciu do jednego punktu najsłabszym produktom pod względem stopy zwrotu. Pozostałe fundusze mają 0 pkt. W każdym kolejnym miesiącu punkty się sumują. Zwycięzcę w każdej kategorii poznamy w styczniu 2009 r. W rankingu biorą udział produkty krajowych TFI, których aktywa były wycenione na 28 grudnia 2007 r.

KATEGORIE

Fundusze małych i średnich spółek akcji krajowych Fundusze akcji krajowych Fundusze akcji zagranicznych Fundusze zrównoważone Fundusze stabilnego wzrostu Fundusze krajowych papierów dłużnych skarbowych Fundusze obligacji zagranicznych Fundusze rynku pieniężnego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu