Fundusze na infrastrukturę

MIR
opublikowano: 15-12-2008, 00:00

9 stycznia ruszy nabór wniosków dla dwóch unijnych programów: drogowego i lotniczego.

W 2009 r. do Polski trafi 2,845 mld EUR

9 stycznia ruszy nabór wniosków dla dwóch unijnych programów: drogowego i lotniczego.

W przyszłym roku do Polski w ramach zaliczek na Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) trafi 2,845 mld EUR, o 150 mln EUR więcej niż początkowo zakładano. Część z tej kwoty przypadnie na dwa programy, których terminy naboru wniosków już ogłoszono. 9 stycznia przez miesiąc będzie można się starać o dofinansowanie w ramach działania 8.4. — bezpieczeństwo i ochrona transportu lotniczego oraz działania 6.1. — rozwój sieci drogowej TENT.

W pierwszym przypadku na dofinansowanie mogą liczyć projekty z zakresu rozbudowy systemu ochrony lotnisk, dotyczące organizacji, kontroli osób, bagażu i poczty, rozbudowy systemów bezpieczeństwa lotnisk oraz rozbudowy i modernizacji systemu zarządzania ruchem lotniczym. W konkursie o 58,82 mln EUR mogą wziąć udział spółki zarządzające portami obsługującymi regularny ruch pasażerski. Z kolei w ramach działania 6.1. dofinansowaniu będą podlegać przebudowa lub budowa odcinków dróg krajowych w miastach na prawach powiatu oraz budowy obwodnic miast w ciągach dróg krajowych. W konkursie o 300 mln EUR mogą brać udział Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, miasta na prawach powiatu oraz wyodrębnione ustawowo podmioty realizujące projekty drogowe (spółki specjalnego przeznaczenia). Dobrą wiadomością jest to, że duże projekty, które ze względu na pomoc publiczną wymagają akceptacji Brukseli, będą mogły ruszyć po akceptacji dodatkowych ekspertów.

PYTANIE O FUNDUSZE

Jesteśmy początkującą małą firmą, zajmującą się deweloperką i wynajmem lokali. Posiadamy nieruchomość, na której są hale i budynki. Chcemy na nich zainstalować kolektory. Czy mamy możliwość otrzymania dotacji z funduszy europejskich na odnawialne źródła energii?

EKSPERT ODPOWIADA

Agnieszka Bauer

z Accreo Taxand

Dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie energetyki odnawialnej (w tym m.in. instalacja kolektorów słonecznych) oferowane jest w ramach wielu programów wsparcia. Dobór odpowiedniego programu zależy głównie od wielkości nakładów inwestycyjnych: projekt o wartości powyżej 20 mln zł może ubiegać się dofinansowanie w ramach programu centralnego (Infrastruktura i Środowisko), natomiast projekt o wartości do 20 mln zł — w ramach programu regionalnego właściwego ze względu na lokalizację inwestycji. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi od 30 do 70 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od lokalizacji przedsięwzięcia i wielkości przedsiębiorstwa realizującego inwestycję. Jednak nie każdy program regionalny oferuje dotacje na inwestycje w zakresie energetyki odnawialnej dla przedsiębiorców, dlatego też przed złożeniem wniosku o dofinansowanie należy potwierdzić we właściwym regionie dostępność wsparcia.

Na początku przyszłego roku zostanie uruchomiony nowy program dla energetyki odnawialnej, realizowany przez NFOŚiGW, który zwiększy możliwości dofinansowania tego typu przedsięwzięć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu