Fundusze nie unikają New Connect

Ewa Bednarz
opublikowano: 03-11-2011, 00:00

Fundusze inwestycyjne zainwestowały w pierwszym półroczu tego roku na rynku alternatywnym prawie 300 mln zł

Fundusze inwestycyjne zainwestowały w pierwszym półroczu tego roku na rynku alternatywnym prawie 300 mln zł — wynika z danych opublikowanych przez Analizy Online. Nie jest to dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę kapitalizację rynku wynoszącą prawie 8 mld zł, i bardzo dużo w odniesieniu do skali ryzyka przy inwestycji w spółki, które najczęściej mogą się pochwalić jedynie swoimi planami.

Alternatywny rynek skończył niedawno cztery lata.

Rozrósł się w tym czasie błyskawicznie, mimo że w ciągu ostatnich miesięcy nie przybywa aż tak wiele spółek, jak jeszcze w ubiegłym roku. Zarobić też jest coraz trudniej, zwłaszcza na debiucie. I to nie tylko z powodu słabej koniunktury, ale sposobu sprzedawania akcji na rynku pierwotnym.

Na 142 debiutujące w tym roku firmy tylko siedem przeprowadziło oferty publiczne, pozostałe miały charakter prywatny. Wprawdzie uparci inwestorzy mogą zgłosić się do autoryzowanego doradcy NewConnect i wyrazić swoje zainteresowanie emitentem, ale wymaga to zachodu i większego kapitału. Czasem nawet miliona złotych, a nie mniej niż 100 tys. zł. Trzeba też brać pod uwagę, że kupno akcji pierwszego dnia notowań niesie bardzo duże ryzyko, ponieważ kursy podbijają zainteresowani, co przy niskiej płynności nie wymaga nawet zaangażowania większego kapitału.

TFI stoją jednak na uprzywilejowanej pozycji, ponieważ spółki same zabiegają o wiarygodnych inwestorów. Fundusze inwestują jednak najchętniej w firmy o podniesionej wiarygodności, które w przyszłości planują debiut na GPW.

Z danych Analiz Online wynika, że najwięcej, bo 41,5 mln zł, zainwestowało na rynku alternatywnym Investors TFI. Nie oznacza to jednak, że w portfelu towarzystwa przybyło firm. Na koniec pierwszego półrocza 40 mln zł warte były akcje tylko jednej spółki — Tameksu. Tamex debiutował na rynku alternatywnym 26 kwietnia tego roku po 6,17 zł, 14,25 proc. powyżej ceny emisyjnej. Dziś jego papiery są warte 7,42 zł. Wartość portfela Investors TFI wzrosła więc od 30 czerwca o kolejne 17,8 proc.

Na koniec pierwszego półrocza na rynku NewConnect ponad 40 mln zł zainwestowały jeszcze fundusze zarządzane przez Union Investment TFI. Najwięcej UniKorona Akcje (16,3 mln zł) i UniKorona Zrównoważony (9,3 mln zł). Analizy Online zwracają uwagę, że do pierwszej trójki towarzystw z największym kapitałem ulokowanym na rynku alternatywnym trafiło także TFI Allianz Polska, które w ciągu sześciu miesięcy zwiększyło zaangażowanie niemal dwukrotnie (z 17,5 mln zł do 33,7 mln zł).

Do towarzystw, które zwiększają inwestycje na NewConnect, należy jeszcze AXA TFI i Millennium TFI. Z ryzykownych inwestycji wycofują się natomiast Skarbiec TFI, Opera TFI oraz MCI Capital TFI. Do funduszy najbardziej przywiązanych do rynku należy MCI.BioVentures FIZ, ale to wynika ze specyfiki inwestowania funduszy typu venture capital i private equity w start-upy i spółki dopiero rozpoczynające działalność w atrakcyjnych, przyszłościowych branżach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu