Fundusze PZU i PKO ruszyły po akcje InPostu

opublikowano: 21-10-2021, 20:00

Kurs Inpostu na giełdzie w Amsterdamie notuje historyczne minima. Jego akcji przybywa w funduszach dwóch polskich TFI

Pod koniec stycznia 2021 r. na giełdzie w Amsterdamie zadebiutował paczkomatowy Inpost. Firma stworzona przez Rafała Brzoskę posłużyła się w tym celu spółką zarejestrowaną w Luksemburgu. Była to jednak największa w historii oferta publiczna firmy wywodzącej się z Polski. Nowi inwestorzy wydali na 35 proc. akcji spółki 2,8 mld EUR, czyli 12,75 mld zł po ówczesnym kursie, wyceniając ją na 8 mld EUR (36,4 mld zł).

Już po debiucie okazało się, że Citigroup Global Markets Europe skorzystało z oferty dodatkowego przydziału, co w praktyce zwiększyło wartość oferty do 3,2 mld EUR.

W trakcie pierwszego dnia notowań wzrost kursu przekraczał nawet 30 proc., co sprawiało, że wycena Inpostu sięgała – w przeliczeniu - 48 mld zł.

Entuzjazm szybko opadł. Już na początku marca 2021 r. akcje na giełdzie można było kupić poniżej 16 EUR za sztukę, czyli ceny po jakiej sprzedawano je w ofercie publicznej. Stan ten trwał w zasadzie do początku wakacji, kiedy to notowania się nieco podniosły. Od początku września kurs jednak dalej spada, notując historyczne minima. Akcje Inpostu wyceniane są obecnie poniżej 13 EUR.

Sześć funduszy PZU na zakupach

Rośnie za to zainteresowanie operatorem paczkomatów ze strony polskich funduszy inwestycyjnych. W okresie lipiec-wrzesień 2021 r. liczba akcji Inpostu w funduszu PZU Akcji Krakowiak zwiększyła się z 66 do 178,7 tys. sztuk, a w PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek z 54,3 do 145,3 tys. sztuk. Są to flagowe fundusze TFI PZU. Aktywa Krakowiaka to 1,1 mld zł, a Mazurka – 2,9 mld zł (większość w obligacjach). W obu przypadkach wartość akcji Inpsotu na koniec września wynosiła z grubsza 10 mln zł. Odpowiadały więc za 1,1 proc. aktywów netto Krakowiaka i 0,29 proc. aktywów netto Mazurka.

W ostatnich trzech miesiącach akcji Inpostu przybyło także w czterech mniejszych funduszach TFI PZU.

Liczba akcji operatora paczkomatów więcej niż podwoiła się w PZU Aktywnym Akcji Globalnym i PZU Akcji Polskich. W tym ostatnim ma największy udział w aktywach netto - 1,98 proc.

W przypadku PZU Zrównoważonego i PZU Akcji Małych i Średnich Spółek ostatnie trzy miesiące oznaczają po prostu pierwsze zakupy. Na koniec czerwca 2021 r. Inpostu nie było w portfelach tych funduszy.

Tomasz Matras, dyrektor biura rynku akcji TFI PZU, twierdzi, że zakup akcji Inpostu to decyzja wynikająca z analizy fundamentalnej. Tłumaczy, że na rynek handlu internetowego wchodzą nowe podmioty, ktoś musi je obsługiwać i dostarczać paczki. Konkurencji dla Inpostu na razie zaś nie widać. Do tego spółka rozwija się poza Polską – dokonała przejęcia we Francji, rozbudowuje sieć paczkomatów w Wielkiej Brytanii – i jest jednym z europejskich liderów w swoim segmencie. Również jej wycena wygląda obecnie ciekawie.

Tomasz Matras nie obawia się przy tym cofnięcia zainteresowania e-zakupami po zakończeniu pandemii.

PKO TFI zaczęło zakupy we wrześniu

Nie wiadomo kiedy dokładnie fundusze PZU zwiększyły zaangażowanie w akcje Inpostu. Powakacyjną przecenę na pewno wykorzystało PKO TFI.

Na koniec sierpnia 2021 r. żaden z funduszy PKO TFI nie miał w portfelu akcji operatora paczkomatów. Na koniec września były one obecne w PKO Akcji Małych i Średnich Spółek, PKO Akcji Plus, PKO Akcji Infrastruktury i Budownictwa Globalnym. Tak jak w przypadku funduszy PZU, stanowią one w nich śladowe lokaty. PKO TFI nie chce komentować składu portfeli.

Już w połowie roku akcje Inpostu znajdowały się w funduszach prowadzonych przez Santander TFI i NN Investment Partners TFI. W pierwszym przypadku nie doszło w ostatnich trzech miesiącach do większych zmian. Strukturę swoich lokat na koniec września NN ujawni za kilka tygodni.

Analitycy są dobrej myśli

Analitycy giełdowi wycenę akcji Inpostu uważają za okazyjną. Z 11 rekomendacji dla spółki osiem jest pozytywnych (“kupuj” lub “przeważaj”), a trzy neutralne. Średnia z cen docelowych to ponad 20 EUR, a więc grubo ponad 50 proc. więcej niż wynosi kurs na giełdzie w Amsterdamie.

Eksperci prognozują, że w tym roku firma zarobi netto 705 mln zł, a w 2022 r. jej zysk netto wzrośnie do 1,17 mld zł. Przychody mają wynieść - odpowiednio - 4,3 i 6,5 mld zł.

Ostatnie rekomendacje dla Inpostu

autorrekomendacjacena docelowa w EUR
Barclaysprzeważaj24
Exane BNP Paribasneutralnie17
PKO BPkupuj20
Woodtrzymaj16,3
Jefferieskupuj24
Erstekupuj19,5
JP Morganprzeważaj26
Oddo BHFlepiej od rynku23

Źródło: Bloomberg

Oferta dla inwestorów indywidualnych

Choć akcje Inpostu notowane są w Amsterdamie, na wzroście kursu jego akcji można też zarabiać mając zwykły rachunek maklerski z dostępem jedynie do GPW. Na warszawskim parkiecie są bowiem notowane certyfikaty strukturyzowane, powiązane z akcjami operatora paczkomatów. Ich emitentami są austriacki Raiffeisen Centrobank oraz holenderski ING Bank. Certyfikaty obu emitentów są produktami z dźwignią, co oznacza, że ich kurs zmienia się bardziej niż notowania akcji Inpostu. Jeśli te będą więc dalej tanieć, strata inwestującego w certyfikaty będzie większa niż spadek notowań akcji spółki. Jeśli jednak akcje pójdą w górę, zyski nabywców certyfikatów także będą rosły mocniej od wzrostu kursu.

Certyfikaty Raiffeisena zaliczają się do kategorii Faktor. Oznacza to, że mają stałą dźwignię. Wynosi ona 3 i 4. O tyle procent zmieni się więc wycena certyfikatu po zmianie ceny akcji Inpostu o 1 proc.

Certyfikaty ING zaliczają się do kategorii Turbo. Oznacza to, że ich dźwignia codziennie nieco się zmienia, choć po nabyciu certyfikatu pozostaje stała dla konkretnego inwestora. Certyfikaty Turbo mają też tzw. barierę, czyli coś w rodzaju wbudowanego stop lossa, który sprawia, że ich nabywcy nie powinni stracić wszystkiego nawet przy niekorzystnym rozwoju sytuacji na giełdzie w Amsterdamie. Raiffeisen zapewnia, że niebawem też wyemituje certyfikaty Turbo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane