Fundusze stają się jedyną szansą dla IT

Mariusz Zielke
19-06-2001, 00:00

Fundusze stają się jedyną szansą dla IT

Na rynku kapitałowym branża IT nie cieszy się ostatnio popularnością. Mimo to wciąż znajdują się firmy i inwestorzy prywatni, którzy deklarują chęć zaangażowania środków finansowych w przedsięwzięcia związane z nowymi technologiami. Mamy już w Polsce pełną gamę inwestorów — począwszy od inkubatorów i funduszy wyspecjalizowanych, a na tradycyjnych venture capital i bankach inwestycyjnych kończąc — którzy angażują się w projekty internetowe i informatyczne na wszystkich etapach ich rozwoju.

Jednak coraz częściej na chęciach się kończy, a ich entuzjazm coraz bardziej spada. Nierzadko też po kilku miesiącach działalności okazuje się, że wiele spółek inwestycyjnych też potrzebuje dofinansowania od tradycyjnych instytucji finansowych, upada bądź zostaje wystawione na sprzedaż. Z kolei duże firmy venture capital i banki, choć przyznają, że okres bessy jest najlepszym momentem na dokonanie inwestycji, nie pali się do decyzji. Trudno powiedzieć, czy sedno sprawy leży w niedostatku ciekawych pomysłów, czy w wygórowanych oczekiwaniach finansowych spółek technologicznych.

Na pewno jednak inwestycjom nie służą nieudane próby wejścia na giełdę Techmexu, fiasko emisji i afery związane z Areną, spadki cen akcji giełdowych firm internetowych i informatycznych oraz generalne kłopoty z koniunkturą na rynku IT. Koło się zamyka, bowiem wiele e-spółek właśnie w funduszach podwyższonego ryzyka powinno szukać środków na rozwój. I często jest to jedyna możliwość na przetrwanie trudnego okresu.

Jak w tej sytuacji poradzą sobie nowi gracze na inwestycyjnym rynku — IT-vision i ATI? IT-vision ma zagranicznego partnera finansowego, chce inwestować w bardzo specjalistyczne, rokujące duże nadzieje na wzrost sektory rynku. Z kolei ATI liczy na wyczucie i wiedzę swoich założycieli (prywatnych „aniołów biznesu”). Jednak czy to wystarczy, okaże się dopiero po dłuższym czasie. Fundusz inwestycyjny można bowiem ocenić dopiero po dokonaniu choćby jednego udanego (z dużym zwrotem) wyjścia z dokonanej inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze stają się jedyną szansą dla IT