Fundusze zrównoważone zyskują poparcie klientów

Katarzyna Ostrowska
29-07-2003, 00:00

Inwestorzy coraz chętniej szukają bardziej efektywnych form oszczędzania niż fundusze obligacji. Najszybciej rosną fundusze zrównoważone — ich aktywa zwiększyły się od początku roku o 70 proc.

Ożywienie na giełdzie powoduje, że klienci funduszy inwestycyjnych coraz przychylniej patrzą w stronę lokat bardziej ryzykownych. Dotychczas prym wiodły fundusze obligacji. Na koniec czerwca zgromadzonych było w nich ponad 65 proc. wszystkich zainwestowanych środków. Mimo że do funduszy obligacyjnych od początku roku nominalnie wpłynęło najwięcej środków (6,2 mld zł, wzrost o ponad 43 proc.), to jednak najwyższą dynamiką mogą pochwalić się fundusze zrównoważone. Otrzymały w tym roku 1,1 mld zł środków, czyli prawie 70 proc. więcej niż rok wcześniej (łączne aktywa wzrosły o ponad 38 proc.). Dynamika wzrostu aktywów funduszy zrównoważonych rośnie z miesiąca na miesiąc. Częściowo, zdaniem przedstawicieli rynku, są to środki przenoszone z innych rodzajów funduszy, ale większość to nowe pieniądze.

Zmiana na rynku wynika głównie z prognoz dotyczących stóp zwrotu funduszy zrównoważonych (50-40 proc. akcji w portfelu) i stabilnego wzrostu (20-30 proc.).

— Wzrost cen akcji od kwietnia spowodował silne zainteresowanie klientów w czerwcu i lipcu funduszami zrównoważonymi i stabilnego wzrostu — mówi Sebastian Buczek, wiceprezes ING TFI.

Tegoroczne wyniki tych funduszy zależą od koniunktury na giełdzie w kolejnych miesiącach.

— W wariancie neutralnym zyski funduszy stabilnego wzrostu mogą przekroczyć w tym roku 10 proc., a zrównoważonych — kilkanaście proc. W wariancie pesymistycznym będzie to kilka procent — szacuje Sebastian Buczek.

Fundusze obligacji przyniosą mniejsze zyski: 5-8 proc. Po I półroczu fundusze zrównoważone przyniosły średnią stopę zwrotu ponad 6,5 proc., a stabilnego wzrostu — blisko 6 proc. Fundusze obligacji natomiast dały zaledwie 3,5 proc.

O tym, jak szybko klienci przekonują się do funduszy zrównoważonych, świadczy choćby fakt, że od początku lipca aktywa funduszu Pioneer Zrównoważony Plus zwiększyły się prawie o 300 mln zł.

— Inwestycje w fundusze stały się jednym z najchętniej wybieranych sposobów oszczędzania, zwłaszcza w świetle stagnacji na rynku depozytów bankowych. Szczególną popularnością cieszą się fundusze walutowe, a także zrównoważone, umożliwiające osiągnięcie atrakcyjnych zysków zwłaszcza w świetle oczekiwanego ożywienia gospodarczego — mówi Adrian Adamowicz, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Pioneer Pekao TFI.

Na koniec czerwca aktywa funduszy zrównoważonych wyniosły 2,69 mld zł. Pod koniec roku mogą dojść do około 5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze zrównoważone zyskują poparcie klientów