Funt: do trzech razy sztuka?

Konrad Białas Alior Bank
opublikowano: 11-03-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Po nieudanym zeszłym tygodniu dla brytyjskiego funta wczoraj zła passa była kontynuowana i waluta osłabiła się do miesięcznego minimum względem euro na poziomie 0,8349. Najnowszym impulsem do sprzedawania funta stały się słowa wiceprezesa Banku Anglii Charliego Beana, zdaniem którego Wielkiej Brytanii będzie trudniej wypracować ożywienie oparte na wymianie z zagranicą, jeśli funt będzie dalej zyskiwał na wartości. I choć kurs walutowy nie jest problemem, jego aprecjacja może opóźnić podwyżki stóp procentowych.

Tymczasem utrzymujący się od lipca 2013 r. trend spadkowy EUR/GBP był w głównej mierze oparty na dyskontowaniu przez inwestorów bliższego terminu zacieśniania monetarnego Banku Anglii w obliczu pokrzepiających danych z brytyjskiej gospodarki.

Obecnie prognozy mówią o pierwszych podwyżkach na wiosnę 2015 r., podczas gdy w przypadku Europejskiego Banku Centralnego nie milkną spekulacje o koniecznym dalszym luzowaniu. Mimo to w ostatnich dniach założenia dla rynku EUR/GBP zostały zaburzone — wczoraj przez komentarz Charliego Beana, a w zeszły czwartek przez prezesa EBC Mario Draghiego, który stwierdził, że warunki ekonomiczne w bloku nie wymagają zmian w polityce pieniężnej. Dlatego też najbliższe dni mogą być przełomowe dla pary, pod warunkiem że popytowi uda się sforsować techniczny opór na 0,8350, który już zdołał potwierdzić swoje znaczenie w styczniu i lutym.

Nie bez znaczenia mogą się okazać także dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii, gdzie oczekuje się wzrostu o 0,2 proc. m/m.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Alior Bank

Polecane