Funt nadal słaby, Bank Anglii pod presją obniżki stóp

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-07-2005, 12:13

Brytyjski funt nadal jest najsłabszy od 18 miesięcy. Po czwartkowych zamachach terrorystycznych w Londynie analitycy oceniają, że Bank Anglii (BoE) znajdzie się pod większą presją, aby obniżyć stopy procentowe - podają dealerzy.

Brytyjski funt nadal jest najsłabszy od 18 miesięcy. Po czwartkowych zamachach terrorystycznych w Londynie analitycy oceniają, że Bank Anglii (BoE) znajdzie się pod większą presją, aby obniżyć stopy procentowe - podają dealerzy.

    "Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii znacząco wzrosło po wczorajszych (czwartkowych - PAP) atakach bombowych w Londynie" - powiedział strateg walutowy w Credit Suisse Group w Zurychu, Marcus Hettinger.

    "Brytyjski funt jest teraz walutą obarczoną wysokim ryzykiem i inwestorzy spieszą się z jego wyprzedażą" - dodał.

    Brytyjska waluta spadła w piątek do 1,7373 USD, ale analitycy nie wykluczają, że może jeszcze tego dnia osłabić się do 1,7320 USD.

    Brytyjski funt osłabił się w tym roku już o 10 proc. "Funt był słabszy przed czwartkowymi atakami i taki też pozostanie po nich" - powiedział szef forex w BNP Paribas SA w Londynie, Hans Guenter Redeker.

    Gdyby Bank Anglii zdecydował się na obniżenie stóp procentowych, byłaby to pierwsza ich obniżka od dwóch lat.

    W czwartek brytyjski bank centralny utrzymał stopy na niezmienionym poziomie - główna stopa procentowa repo wynosi obecnie 4,75 proc.

    Al-Kaida, odpowiedzialna za ataki terrorystyczne 11 września 2001 w USA, podała, że bierze też na siebie odpowiedzialność za czwartkowe eksplozje w Londynie. Informację taką zamieszczono na stronie internetowej Islamist al-Saha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Funt nadal słaby, Bank Anglii pod presją obniżki stóp