Fuzja Yawalu i Pagedu może być zablokowana

Michał Makarczyk
opublikowano: 30-10-2001, 00:00

Edmund Mzyk, największy akcjonariusz Yawalu i Pagedu, obawia się, że Lasy Państwowe zablokują połączenie holdingów. Przedstawiciele Lasów Państwowych nie chcą na razie składać deklaracji w tej sprawie.

W połowie listopada akcjonariusze Pagedu i Yawalu podejmą decyzję o fuzji firm kontrolowanych przez Edmunda Mzyka i jego rodzinę. Przeciw połączeniu giełdowych holdingów mogą jednak stanąć Lasy Państwowe, jeden z wiodących udziałowców Pagedu.

— O zgodę akcjonariuszy Yawalu się nie obawiam. Nie wiem, jakie stanowisko w tej sprawie mogą mieć Lasy Państwowe — mówi Edmund Mzyk, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej Pagedu.

Przestawiciele Lasów Państwowych nie chcą się na razie wypowiadać w tej sprawie.

— Nie możemy podać swojego stanowiska. O głosowaniu będziemy mówić po NWZA — tłumaczy Anna Rosiek, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Przed rokiem Lasy Państwowe pomogły Yawalowi w przejęciu Pagedu. Wtedy to m.in. doszło do zmian w radzie nadzorczej i zarządzie. Od czasu pojawienia się w spółce Edmunda Mzyka, warszawska firma została poddana restrukturyzacji. Reformy objęły przede wszystkim grupę kapitałową, w której miały zostać jedynie podmioty wypracowujące zysk lub dobrze rokujące na przyszłość. Na razie jednak efekty tych działań nie mają korzystnego przełożenia na wyniki Pagedu, który po trzech kwartałach tego roku miał 13,3 mln zł straty netto, przy 52,5 mln zł przychodów ze sprzedaży. Paged ma jednak bardzo cenną nieruchomość, która może być nie lada kąskiem: budynek w centrum Warszawy wart około 50 mln zł.

Sytuację związaną z fuzją Yawalu i Pagedu może komplikować też zmiana rządu. Lasy Państwowe podlegają ministrowi środowiska, a majątek należy do SP. Nie wiadomo więc, czy po zmianie ministra nie zmieni się też polityka LP wobec Pagedu.

Połączenie Padegu i Yawalu ma przede wszystkim ograniczyć koszty spółek. Zgodnie z postanowieniem z lipca zawartym między firmami, Yawal ma przejąć cały majątek Pegedu, w zamian za akcje. Planuje się, że fuzja ma nastąpić do 30 marca 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fuzja Yawalu i Pagedu może być zablokowana