Fuzje i przejęcia – praktyczne zagadnienia księgowe

MIROSŁAW MATUSIK
opublikowano: 21-01-2013, 00:00

Co roku dochodzi do znacznej liczby połączeń jednostek gospodarczych, które mają charakter powstania stosunku podporządkowania lub łączenia się podmiotów prawnych przez inkorporację lub fuzję.

Obserwujemy także wiele zmian w strukturze istniejących grup kapitałowych, polegających na transferach jednostek z jednej do drugiej części grupy.

Terminy używane do określania transakcji połączenia jednostek gospodarczych na gruncie polskich zasad rachunkowości mają często nieco inne znaczenie od podobnych terminów używanych w MSSF, a niektóre kwestie pozostają nieuregulowane. Dla przykładu obszarem, który nie jest uregulowany w MSSF, są transakcje połączeń jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą. MSSF nie rozróżnia połączeń ze względu na formę prawną, tak jak to czynią polskie zasady rachunkowości, na łączenie się spółek oraz powstanie stosunku podporządkowania poprzez nabycie udziałów lub akcji. W polskich zasadach rachunkowości nie ma natomiast specyficznych regulacji dotyczących wyboru właściwej metody konsolidacji spółki, która została nabyta od jednostki znajdującej się pod wspólną kontrolą, co oznacza, że należy stosować zasady ogólne.

Poza tym, analiza transakcji połączenia wymagana przez MSSF jest znacznie szersza i obejmuje całą jej ekonomiczną treść, w tym analizę relacji pomiędzy wszystkimi udziałowcami jednostki przed transakcją i po niej. Analiza zgodna z polskimi zasadami rachunkowości w przypadku powstania stosunku podporządkowania ma zaś charakter formalny i ogranicza się do identyfikacji jednostki dominującej oraz jednostki zależnej. W związku z tym, wnioski z analizy mogą się okazać diametralnie odmienne, a w konsekwencji rozliczenie transakcji połączenia będzie wyglądać zupełnie inaczej.

W polskich zasadach rachunkowości nie występuje pojęcie połączenia odwrotnego, nie ma również potrzeby analizowania, czy jednostka przejmowana spełnia definicję przedsięwzięcia. W rezultacie, to aktywa netto jednostki uznanej, zgodnie z MSSF, za jednostkę przejmującą, w przypadku zastosowania polskich zasad będą wyceniane, jakby to była jednostka przejmowana. Skutkiem braku odpowiednich regulacji w MSSF dotyczących połączeń jednostek pod wspólną kontrolą jest niska porównywalność sprawozdań inansowych różnych podmiotów, które przeprowadzały połączenia, reorganizacje i inne tego typu transakcje, opierając się na różnych rozwiązaniach księgowych.

MIROSŁAW MATUSIK

biegły rewident, FCCA, partner w dziale audytu w KPMG mmatusik@kpmg.pl

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIROSŁAW MATUSIK

Polecane