Fuzje podgrzały emocje

opublikowano: 17-04-2012, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po słabym poranku w kolejnych godzinach sesji nastroje na największych giełdach Starego Kontynentu uległy poprawie. Miniony tydzień przyniósł najdłuższą od sierpnia spadkową serię, co deprymująco wpływa na zachowanie inwestorów.

W poniedziałek jednak przynajmniej część z nich postanowiła skorzystać z korekty i dokupić przecenione akcje. W podjęciu tej decyzji wsparła ich obiecująca — szczególnie w segmencie spółek z tradycyjnych sektorów gospodarki — pierwsza część handlu na Wall Street.

Impulsem dla strony popytowej okazały się doniesienia o wzroście aktywności spółek na polu fuzji i przejęć. Do zakupu akcji skłoniła ich m.in. zgoda GDF Suez, jednej z największych francuskich spółek użyteczności publicznej, na odkupienia za 6,4 mld GBP brakującej mu części udziałów w brytyjskim

biznesie, które do tej pory znajdowały się w rękach International Power.

Rosła również wycena walorów Royal KPN, holenderskiego giganta telekomunikacyjnego. Zakomunikował on powrót do planu sprzedaży belgijskiego oddziału BASE. Ma nadzieję, że jego przejęciem będą zainteresowane fundusze private equity. Wartość potencjalnej transakcji to 1,8 mld EUR.

Dwucyfrowa dynamika kursu stała się udziałem papierów Vestas Wind Systems. Rosnąca momentami o blisko 20 proc. wycena była najwyższa w indeksie Stoxx600. Dziennik „Jyllands-Posten” napisał, że największy europejski producent turbin wiatrowych może stać się celem przejęcia ze strony Sinovel Wind Group i Xinjiang Goldwind Science & Technology.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, t.stasiuk@pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fuzje podgrzały emocje