Fuzje w informatyce nabiorą teraz tempa

Katarzyna Latek, PAP
opublikowano: 01-12-2008, 00:00

Połączenie Actiona, Vobisu i PC Factory to początek większej konsolidacji w branży IT — oceniają specjaliści.

Połączenie Actiona, Vobisu i PC Factory to początek większej konsolidacji w branży IT — oceniają specjaliści.

Dawno zapowiadana przez Actiona akwizycja ma szanse wkrótce doczekać się realizacji. Jeden z największych polskich dystrybutorów elektroniki podpisał porozumienie z firmami Vobis (sieć detaliczna) i PC Factory (producent komputerów), które ma doprowadzić do konsolidacji tych podmiotów. Porozumienie przewiduje trzymiesięczną wyłączność na prowadzenie negocjacji.

— Action i Vobis to najwięksi gracze na rynku IT w Polsce. Oba podmioty działają w uzupełniających się obszarach. Połączenie sił tych spółek pomoże dalszemu dynamicznemu rozwojowi polskiego rynku IT — twierdzi Przemysław Jakubiec, wiceprezes Vobisu.

Piotr Bieliński, prezes i udziałowiec Actiona, zapowiedział, że po połączeniu Vobis wraz z PC Factory będzie produkować komputery oraz będzie ich dostawcą do supermarketów, zaś Action zrezygnuje z produkcji, a będzie zajmował się logistyką. Natomiast Sferis (sieć detaliczna Actiona) trafi do Vobisu.

Mocny, mocniejszy…

Analitycy są zdania, że konsolidacja jest dobrym pomysłem.

— Połączenie Actiona z Vobisem to niezłe rozwiązanie. Pozycja Actiona u dostawców się jeszcze wzmocni. Jest już silna, a będzie jeszcze mocniejsza — mówi Piotr Janik, analityk KBC Securities.

Dodaje, że najważniejsza w tej transakcji będzie cena.

— Dopóki nie poznamy parytetu, trudno stwierdzić, czy pod względem finansowym transakcja jest korzystna dla akcjonariuszy Actiona — twierdzi analityk.

Piotr Grzybowski, analityk DI BRE Banku, uważa, że sam pomysł konsolidacji jest z pewnością dobrym posunięciem. Niepokoi go jednak czas realizacji takiego połączenia.

— Uważam, że 2009 r. będzie niezwykle trudny dla dystrybutorów sprzętu komputerowego. Tymczasem realizacja efektów synergii wymaga czasu. Pierwszą rzeczą, jaka się pojawi, są koszty restrukturyzacji, które mogą być istotne w okresie dekoniunktury — mówi Piotr Grzybowski.

Zostanie 2-3 graczy

Prezes konkurencyjnego Komputronika, spółki, która w tym roku wchłonęła Karen Notebook, przewiduje dalszą konsolidację rynku.

— Wielokrotnie zapowiadaliśmy, że w segmencie sieci detalicznych nastąpi konsolidacja. Docelowo na polskim rynku IT pozostaną maksymalnie 2-3 duże sieci salonów ze sprzętem komputerowym i elektroniką użytkową — mówi Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika.

Dodaje, że ze względu na konieczność obniżania kosztów na wyjątkowo konkurencyjnym rynku IT należy spodziewać się kolejnych połączeń nie tylko na rynku sprzedaży detalicznej, ale także w segmencie dystrybutorów podzespołów.

— Konsolidacja sprzyja ograniczaniu wojen cenowych, co poprawi rentowność i zagwarantuje godziwe zyski spółek w przyszłości — przewiduje Wojciech Buczkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy