Gajewski: będziemy zaabsorbowani brexitem i technologiami

Michał Gajewski prezes Banku Zachodniego WBK
opublikowano: 02-01-2018, 22:00

Pogoń za innowacjami ma zabójcze tempo. Potrzebujemy chwili refleksji nad tym, czy technologie nie ingerują w nasze życie zbyt mocno i na ile dzięki rewolucji cyfrowej to życie staje się pełniejsze i lepsze.

Chyba nie było jeszcze czasu, w którym zmienia się tak dużo i tak szybko. Era VUCA także w 2018 r. wygeneruje tysiące wątków ekonomicznych, technologicznych i społecznych, a co więcej — każdy z nich w błyskawicznym tempie może wyrosnąć na dominujący i określić nowe kierunki rozwoju świata. W takich warunkach tak naprawdę tylko jedno prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie: że większość prognoz będzie nietrafna.

Michał Gajewski prezes Banku Zachodniego WBK

Wybiegając jednak w kolejnych 12 miesięcy i biorąc pod uwagę wszystkie przewidywalne okoliczności, wydaje się, że rok 2018 będzie dobry, stosunkowo spokojny, bez negatywnych turbulencji o zasięgu globalnym, które wstrząsnęłyby światem i zastopowały jego rozwój. Oczywiście różne rodzaje ryzyka istnieją, ale wzrost gospodarczy w 2018 roku powinien być bardzo przyzwoity — i w naszym kraju, i na całym świecie. W różnych regionach geograficznych sytuacja będzie wyglądać nieco inaczej, ale co do zasady rozwój gospodarek będzie równomierny, a nastroje konsumentów niezłe.

To może być nieco zaskakujące, ale wydaje się, że rok 2018 będzie dobry m.in. dlatego, że od kryzysu 2008 światowa gospodarka przeszła bardzo wiele perturbacji. Rekonwalescencja była trudna, ale przyniosła ważną korzyść. Biznes, przedsiębiorstwa, konsumenci — gospodarka na poziomie mikro jest zahartowana, a wielu obserwatorów zwraca uwagę na pewne uniezależnienie się świata biznesu i codziennego życia ludzi od wydarzeń politycznych. W kontekście nam bliskim, europejskim, w 2018 roku będą absorbujące dwa tematy. Pierwszy, dość oczywisty, to brexit. W ubiegłym roku byliśmy świadkami porażki strategii negocjacyjnej Wielkiej Brytanii, w 2018 roku kalendarz procesu wymusi kolejne zwroty akcji. Sytuacja ponownie może rozwinąć się w zupełnie różnych kierunkach.

Najbardziej prawdopodobny jest soft brexit, ale hard brexitu wykluczyć nie można. Drugi temat, wokół którego na razie panuje cisza, a który może zelektryzować Europę w 2018 roku, to start dyskusji o nowej perspektywie unijnej. Opinia publiczna koncentruje się raczej na dyskusjach o bieżących kwestiach. Tymczasem, jak zwrócił uwagę Piotr Bielski, ekonomista naszego banku, w drugiej połowie 2018 roku Unia Europejska może zademonstrować swoje inklinacje do wprowadzenia warunkowego trybu przyznawania pieniędzy unijnych dla jej poszczególnych członków.

To może oznaczać, że mechaniczny, oparty na algorytmie, sposób ustalania wysokości budżetów będzie poprzedzony koniecznością spełnienia określonych wymagań. W 2018 roku, obok wydarzeń w sferze geopolityki, będę śledził kolejne ciekawe zjawiska technologiczne i ich wpływ na tryb życia oraz zachowania konsumentów. To kluczowe z punktu widzenia instytucji finansowej, która ma tak duże ambicje jak Bank Zachodni WBK. Współczesną gospodarkę napędza rewolucja przemysłowa 4.0. Technologie dziś rodzą się bardzo szybko, jeszcze szybciej są adaptowane. Koszt innowacji spada, co zwiększa jej dostępność, umożliwia szybkie rozprzestrzenianie. Wydaje mi się, że właśnie 2018 rok może być tym, w którym poczujemy to na własnej skórze, a do wielu ludzi dotrze, że science fiction stała faktem.

Spodziewam się rozwoju automated commerce oraz ważnych zmian w obszarze sztucznej inteligencji. Całkiem realne wydają się też zjawiska, na które zwraca uwagę „The Economist” w swoim corocznym opracowaniu najważniejszych trendów na kolejny rok: być może zupełnie przestaną nas dziwić elektryczne samochody na ulicach największych miast świata i biometria twarzy wykorzystywana na każdym kroku jako klucz dostępu do usług i produktów. Wydaje mi się również, że w 2018 roku może być rokiem upowszechnienia dronów w wielu sferach życia — nie tylko w segmencie handlu i dostaw, ale też np. zarządzania infrastrukturą miejską. W tym kierunku zmierza choćby Wielka Brytania w swoim projekcie Flying High Challenge.

Ujmując te kwestie bardziej ogólnie, w 2018 roku spodziewam się wielu dyskusji związanych z usankcjonowaniem prawnym nowych technologii. Będziemy coraz wyraźniej dostrzegać, że to nie sam postęp jest wyzwaniem, ale raczej nadążanie za nim legislacji, która szybko i sprawnie pozwoliłaby włączyć innowacje do masowego użycia.

Wejście w życie PSD2 jest tu ważnym wydarzeniem, a w kontekście sektora bankowego ogromnym wyzwaniem, które na pewno będzie konsumować sporo naszej energii. W kontekście lawiny innowacji cyfrowych i ich upowszechniania w 2018 roku dużo uwagi będziemy poświęcać cyberbezpieczeństwu. To jest rewers całej rewolucji przemysłowej 4.0. i tak samo jak unaocznią się pozytywne wymiary wpływu technologii na nasze życie, tak samo musimy mieć świadomość możliwych negatywnych jej skutków.

Jestem też bardzo ciekaw, jak w 2018 roku rozwinie się kwestia uregulowania wpływu na życie społeczeństw gigantów GAFA — Google’a, Apple’a, Facebooka oraz Amazona. Coraz głośniej mówi się o tym, że firmy te są zbyt duże i wiedzą o nas zbyt dużo, aby zasady ich funkcjonowania były takie same jak innych, bardziej tradycyjnych, firm. Będę też śledzić jedną z najważniejszych historii, które swój początek miały w 2017 roku — realizację pomysłu umieszczenia w przestrzeni powietrznej chemikaliów, które będą odbijać lub pochłaniać promienie słoneczne. Na naszych oczach, być może już za kilka miesięcy, nastąpi ingerencja w naturę w celu ochłodzenia temperatury na Ziemi.

Myślę, że im bardziej oczy świata będą zwrócone na Arizonę, gdzie naukowcy z Uniwersytetu Harvarda będą prowadzić swój eksperyment, tym donośniejsze będą głosy, że są to zjawiska dyskusyjne pod względem etycznym. Pogoń za innowacjami ma zabójcze tempo. Sądzę, że w tym pędzie potrzebujemy chwili zatrzymania się i refleksji nad tym, czy technologie nie ingerują w nasze życie zbyt mocno i na ile dzięki rewolucji cyfrowej to życie staje się pełniejsze i lepsze.

Wszystkie felietony z serii "Co nas czeka">>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Gajewski prezes Banku Zachodniego WBK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane