„Game Changer” Banksy'ego na aukcji w Christie’s

PAP , DI
opublikowano: 10-03-2021, 13:58

23 marca w Londynie będzie można kupić jedno z kilku nawiązujących do pandemii dzieł artysty. Jest ono hołdem dla tych, którzy walczą z nią na pierwszej linii frontu.

Obraz Banksy'ego, brytyjskiego artysty streetartowego, na którym chłopiec zamiast leżących w koszu figurek Batmana i Supermana wybiera do zabawy nową superbohaterkę — pielęgniarkę walczącą z pandemią koronawirusa, zostanie sprzedany na aukcji. Dochód z aukcji, która odbędzie się 23 marca w londyńskim domu aukcyjnym Christie's, zostanie przekazany brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS. Christie's szacuje, że dzieło może osiągnąć cenę 2,5-3,5 mln GBP.

Obraz zatytułowany „Game Changer” pojawił się na ścianie szpitala w Southampton na południu Anglii w maju zeszłego roku, gdy trwała pierwsza fala pandemii koronawirusa. Była do niego dołączona notka: „Dzięki za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że obraz trochę rozjaśni to miejsce, nawet jeśli jest tylko w czerni i bieli”. Teraz oryginał zostanie sprzedany, a w szpitalu pozostanie reprodukcja.

Nieujawniający swojej tożsamości artysta często tworzy prace stanowiące komentarz do bieżących wydarzeń — „Game Changer” to jedno z kilku jego dzieł nawiązujących do pandemii. W lipcu 2020 r. zamieścił na Instagramie wideo, które przedstawia malowanie przez niego w wagonie londyńskiego metra graffiti zachęcające do noszenia maseczek, na innym odnosi się do rozpowszechnionej w czasie pandemii pracy z domu.

— „Game Changer” to uniwersalny hołd dla wszystkich, którzy na całym świecie walczą na pierwszej linii frontu tego kryzysu. W czasie, gdy możemy odważyć się mieć nadzieję i spojrzeć na życie po pandemii, ważne jest, aby zastanowić się nad wieloma symbolami siły i nadziei, które widzieliśmy na świecie od początku 2020 r. „Game Changer” Banksy'ego był światłem dla personelu i pacjentów Southampton General Hospital. Życzeniem artysty było wystawienie go na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz NHS — oświadczyła Katharine Arnold z Christie's.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane