Garaż też może być dobrą inwestycją

Katarzyna Rostkowska Bankier.pl
opublikowano: 18-05-2017, 22:00

Zakorkowane miasta, brak miejsc do parkowania, a aut wciąż przybywa. Sprawdziliśmy, ile kosztuje dzierżawa oraz ile można zarobić na wynajmie miejsca parkingowego

Problem braku miejsca parkingowego dotyczy wielu osób. Mieszkańcy osiedli z wielkiej płyty oraz starych kamienic, parkując auto, do dyspozycji posiadają jedynie przestrzeń miejską, która kurczy się wraz z przybywaniem nowych inwestycji. Z podobnym problemem borykają się również osoby, które wynajmują mieszkanie, głównie na terenie nowych zamkniętych osiedli, gdzie możliwość pozostawienia samochodu przed budynkiem jest ograniczona.

Dla zachowawczych

Rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają własnego miejsca parkingowego, a które są zmęczone ciągłym poszukiwaniem wolnego miejsca pod blokiem, może być wynajem. Z drugiej strony jest to również sposób na dodatkowy zarobek dla osób, które posiadają garaż, ale z niego nie korzystają. Ceny wynajmu garażu bądź miejsca parkingowego w dużej mierze zależą od jego lokalizacji.

Istotne jest, czy znajduje się w centrum miasta, czy na jego obrzeżach. Wpływ na cenę ma również jego rodzaj — na rynku dostępne są garaże wolno stojące, blaszane, murowane, w podziemnych albo naziemnych halach garażowych, obudowane ze wszystkich stron lub posiadające zamykaną bramę. Najwięcej ofert wynajmu dostępnych jest w dużych miastach, w których powstaje sporo nowych inwestycji deweloperskich posiadających podziemne hale garażowe.

Są przypadki, kiedy osoby zainteresowane zakupem mieszkania są zobligowane również do kupna miejsca postojowego. Mało tego, w zależności od nabywanej powierzchni nieruchomości przyszły lokator musi się nawet liczyć z koniecznością kupna dwóch miejsc postojowych, co określa umowa z deweloperem.

Wówczas idealnym rozwiązaniem dla osób, które zostały zmuszone do zakupu, który jest im zbędny, jest jego odsprzedaż bądź wynajem. Najwyższe czynsze za miejsca parkingowe są w Warszawie, gdzie miesięczna stawka dochodzi nawet do 550 zł, natomiast wynajem samodzielnego garażu to koszt rzędu 700 zł miesięcznie. Nieco niższe czynsze są we Wrocławiu, gdzie cena miejsca postojowego w podziemnej hali garażowej wynosi od 100 do 450 zł miesięcznie.

Za komfort posiadania murowanego garażu najemca musi zapłacić do 500 zł. W Krakowie i Poznaniu ceny kształtują się średnio od 100 do 400 zł. Znacznie niższe czynsze można spotkać w mniejszych miastach, jak Bydgoszcz czy Kielce. Osoby planujące wynajem miejsca parkingowego bądź garażu muszą liczyć się z kosztem do 250 zł miesięcznie.

Zważywszy na duży popyt na miejsca parkingowe oraz fakt, że deweloperzy, budując inwestycję, planują liczbę garaży, gdzie współczynnik najczęściej wynosi jeden do jednego w stosunku do liczby mieszkań, duża grupa chętnych może nie mieć szans na ich kupno. Należy pamiętać, że część lokatorów kupuje więcej niż jedno miejsce garażowe. Są również inwestycje, w których liczba miejsc postojowych jest znacznie mniejsza niż lokali mieszkalnych.

— Doświadczenie pokazuje, że w przypadku bardzo gęsto zabudowanych lokalizacji, jak na przykład centrum Warszawy, każda liczba miejsc postojowych zostanie wykupiona przez klientów — potwierdza Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Czynniki te powodują, że popyt na rynku nie jest w pełni zaspokojony, co otwiera możliwości osobom, które widzą szansę zarobku na wynajmie miejsc parkingowych. Tego typu inwestycja może spodobać się osobom o niskiej skłonności do ryzyka, zwłaszcza w czasach, gdy rynek nie sprzyja inwestowaniu w lokaty terminowe. Obecnie oprocentowanie lokaty na 12 miesięcy wynosi około 2 proc. Przy założeniu posiadania wolnych pieniędzy w wysokości 30 tys. zł, w skali roku jesteśmy w stanie zarobić około 500 zł. Jeśli zainwestujemy te same pieniądze w zakup miejsca parkingowego, zakładając, że czynsz wynosi 350 zł/mc, można by zarobić około 4200 zł.

Wady i zalety

Główną zaletą tego rodzaju inwestycji jest cena. Miejsca postojowe w nowych blokach deweloperskich można kupić od 15 tys. zł. Dodatkowo w razie chęci wycofania się z inwestycji właściciel nie poniesie straty przy sprzedaży — ceny utrzymują się na podobnym poziomie z tendencją wzrostową. Kolejną zaletą jest niska awaryjność miejsca parkingowego. Właściciel nie musi obawiać się kosztów naprawy czy wymiany sprzętów, jak dzieje się to przy wynajmie mieszkań. Dodatkowo sfinalizowanie wynajmu często kończy się na jednym spotkaniu z najemcą, które ma na celu podpisanie umowy oraz przekazanie kluczy bądź pilota do bramy wjazdowej.

Zaletą jest też stabilny popyt — to, że wynajem staje się coraz bardziej popularny, widać m.in. po liczbie zamieszczanych w sieci ogłoszeń. W miarę bogacenia się społeczeństwa wydatek rzędu 200-300 zł miesięcznie nie stanowi bariery nie do przejścia i, zwłaszcza w dużych miastach, nie brakuje rodzin, które mogą pozwolić sobie na podniesienie komfortu życia, wynajmując miejsce postojowe. Właściciel musi jednak liczyć się z kosztami opłat czynszowych.

Istotne jest sprawdzenie wszystkich opłat ciążących na miejscu postojowym w celu prawidłowego oszacowania ceny wynajmu, tak aby inwestycja była opłacalna. Warto również zwrócić uwagę na wysokość podatku od nieruchomości, który jest płatny raz do roku. Kupując miejsce postojowe, stajemy się właścicielem nie tylko powierzchni przez nie zajmowanej, ale również współwłaścicielem części wspólnych — drogi dojazdowej czy placu manewrowego. Od tych powierzchni również należy płacić znaczną część opłat oraz podatek od nieruchomości.

Natomiast w razie wystąpienia wszelkich awarii, konieczności przeprowadzenia remontu lub wymiany m.in. bramy wjazdowej, koszt usunięcia usterek dzielony jest pomiędzy wszystkich właścicieli. Planując inwestycję kupna garażu, należy też poświęcić czas na zbadanie, w której części miasta jest największy popyt. Od tego zależy maksymalna cena oraz liczba chętnych na wynajem. Jeśli dokonamy złego wyboru lokalizacji, znalezienie chętnych na dzierżawę może przysporzyć wiele problemów. Należy pamiętać, że w dalszym ciągu nie jest to dobro pierwszej potrzeby. Dlatego tak ważne jest, aby dotrzeć do grupy potencjalnych odbiorców.

Warto również podkreślić, że nabycie samego miejsca postojowego może być trudne. Deweloperzy z reguły prowadzą ich sprzedaż wraz z mieszkaniami, dlatego nie są one dostępne dla nabywców, którzy nie planują zakupu lokalu. W takiej sytuacji warto przejrzeć oferty z rynku wtórnego bądź pomyśleć o zakupie garażu wolno stojącego. Nie można również zapomnieć o opodatkowaniu przychodów z najmu. Wynajem miejsca postojowego przez osobę fizyczną opodatkowany jest na takich samych zasadach jak wynajem mieszkań. Właściciel wynajmowanego miejsca musi zdecydować, jakim podatkiem chce objąć przychody z najmu, i co miesiąc odprowadzać składki lub zaliczki na podatek dochodowy.

Garaże oraz miejsca postojowe na wynajem mogą być ciekawą alternatywą bądź uzupełnieniem inwestowania w mieszkania i inne nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że każda forma inwestowania niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego przed podjęciem decyzji warto przeanalizować, na jakie ewentualne zyski możemy liczyć, ponosząc koszty związane z utrzymaniem miejsca postojowego, tj. opłaty administracyjne, podatek od nieruchomości, podatek dochodowy oraz koszty związane z odpowiedzialnością zbiorową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Rostkowska Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Garaż też może być dobrą inwestycją