Gartner: Czas na informatyzację klientów indywidualnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 19:17

Po informatyzacji przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 10 lat nastąpi rozpowszechnianie rozwiązań informatycznych wśród klientów indywidualnych - uważa Steve Prentice, kierujący działem badań w firmie analitycznej Gartner. Przedstawił on w piątek 10-letnią prognozę rozwoju światowego rynku informatycznego.

Po informatyzacji przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 10 lat nastąpi rozpowszechnianie rozwiązań informatycznych wśród klientów indywidualnych - uważa Steve Prentice, kierujący działem badań w firmie analitycznej Gartner. Przedstawił on w piątek 10-letnią prognozę rozwoju światowego rynku informatycznego.

Według niego, następujące trendy wyznaczać będą  kierunek rozwoju informatyki:

Pierwsze dwa to masowe użytkowanie komputerów PC i ich powszechna dostępność dla konsumentów. Według analityków, oba trendy opierają się na tworzeniu nowych, tanich i łatwych w obsłudze komputerów PC, uzupełnianych tanimi urządzeniami bezprzewodowymi; te ostatnie mają być  wyposażone w niedrogie, często darmowe narzędzia i aplikacje. Będzie się rozszerzać także zasięg taniego dostępu szerokopasmowego do internetu oraz dostęp bezprzewodowy.

Kolejnymi trendami ma być wirtualizacja i tworzenie tera-architektur. Zapotrzebowanie na pojemności infrastruktury komputerowej wzrośnie w ciągu najbliższych 10 lat "setki razy" - twierdzi Gartner. Umożliwi to tworzenie tera-architektur, które udostępnią możliwości wielkich systemów na szybkich, ale niskokosztowych komputerach.

Zdaniem analityków, przykładem tera-architektury jest Google - korzysta on z 170 tys. serwerów; jednak jego usługi są wszędzie dostępne i takie same. Firmy korzystające z takich tera-architektur, zdaniem Gartnera, będą miały 10-krotnie niższe koszty niż firmy korzystające z tradycyjnie budowanych systemów informatycznych.

Chodzi również o tworzenie nowych modeli rozwoju firm. Według Gartnera, obecne trendy w dziedzinie sprzedaży lub udostępniania oprogramowania polegają na licencjonowaniu go na okres użytkowania produktu bądź na pewien czas. Na tym opierają się głównie modele przychodowe u niemal wszystkich firm informatycznych.

Tymczasem w ciągu 10 lat upowszechni się model z mniejszą sprzedażą bezpośrednią do użytkownika; oprogramowania lub narzędzia informatyczne będą traktowane  jako płatna usługa do wynajęcia. Konieczne będzie podnoszenie poziomu usług dla klienta indywidualnego, świadczonych w internecie.

Ważne - w opinii Gartnera - będzie też pojawianie się nowych modeli współpracy i wspólnoty w sferze społecznej. Analitycy przewidują, że w ciągu 10 lat "świat wirtualny" zacznie się krzyżować ze "światem realnym". W 2010 roku 70 proc. populacji w krajach rozwiniętych i rozwijających się spędzi 10-krotnie więcej czasu na kontaktach z innymi osobami w świecie wirtualnym niż w świecie realnym.

Mniej istotna stanie się geograficzna lokalizacja danej osoby - dom będzie tylko jedną z jej lokalizacji, z których będzie ona kontaktować się z innymi poprzez sieć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane