Czytasz dzięki

Gatesowie przekazali 519 mln USD swojej fundacji

opublikowano: 21-05-2020, 11:37

W ubiegłym roku Bill i Melinda Gates przekazali założonej przez siebie fundacji 519 mln USD w gotówce i akcjach.

W efekcie m.in. tej „darowizny” środki jakimi dysponowała fundacja  Bill & Melinda Gates Foundation Trust wzrosły na koniec 2019 r. do kwoty 49,8 mld USD z 46,8 mld rok wcześniej.

Zobacz więcej

Bill Gates z żoną

Bloomberg

Był to jeden z największych przykładów filantropii na świecie w zeszłym roku.

Bill Gates, współzałożyciel koncernu Microsoft i drugi najbogatszy człowiek na świece z majątkiem szacowanym obecnie przez agencję Bloomberg na około 109 mld USD  przekazał również 560 mln USD na usługi zarządzania inwestycjami na rzecz organizacji non-profit z siedzibą w Seattle. Rok wcześniej wydał na ten cel 523 mln USD.

Założona przez Gatesów organizacja jest największą prywatną fundacją tego typu na świecie, a jej zasoby koncentrują się na walce z chorobami, a obecnie z nowym koronawirusem.

Choć dotacje małżeństwa Gatesów budzą szacunek, są daleko w tyle za kwotami jakie przekazał w zeszłym roku inny znany miliarder, Warren Buffett (numer 5 na liście miliarderów z majątkiem rzędu 68 mld USD). Zwany „Wyrocznią z Omaha” legendarny inwestor przekazał ich fundacji akcje wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway o wartości… 2,7 mld USD. Jego całkowity wkład liczony od sierpnia 2006 r. wyniósł już ponad 27 mld USD. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane