Gatesowie przekazali 519 mln USD swojej fundacji

opublikowano: 21-05-2020, 11:37

W ubiegłym roku Bill i Melinda Gates przekazali założonej przez siebie fundacji 519 mln USD w gotówce i akcjach.

W efekcie m.in. tej „darowizny” środki jakimi dysponowała fundacja  Bill & Melinda Gates Foundation Trust wzrosły na koniec 2019 r. do kwoty 49,8 mld USD z 46,8 mld rok wcześniej.

Bill Gates z żoną
Bill Gates z żoną
Bloomberg

Był to jeden z największych przykładów filantropii na świecie w zeszłym roku.

Bill Gates, współzałożyciel koncernu Microsoft i drugi najbogatszy człowiek na świece z majątkiem szacowanym obecnie przez agencję Bloomberg na około 109 mld USD  przekazał również 560 mln USD na usługi zarządzania inwestycjami na rzecz organizacji non-profit z siedzibą w Seattle. Rok wcześniej wydał na ten cel 523 mln USD.

Założona przez Gatesów organizacja jest największą prywatną fundacją tego typu na świecie, a jej zasoby koncentrują się na walce z chorobami, a obecnie z nowym koronawirusem.

Choć dotacje małżeństwa Gatesów budzą szacunek, są daleko w tyle za kwotami jakie przekazał w zeszłym roku inny znany miliarder, Warren Buffett (numer 5 na liście miliarderów z majątkiem rzędu 68 mld USD). Zwany „Wyrocznią z Omaha” legendarny inwestor przekazał ich fundacji akcje wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway o wartości… 2,7 mld USD. Jego całkowity wkład liczony od sierpnia 2006 r. wyniósł już ponad 27 mld USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane