Czytasz dzięki

Gatnar z RPP przeciwny ujemnej stopie procentowej

opublikowano: 09-06-2020, 11:50

Eugeniusz Gatnar uważa, że obniżenie stopy procentowej w Polsce prowadziłoby do poważnej destabilizacji sektora bankowego, informuje Reuters.

W cytowanej przez agencję wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej, Gatnar zwraca uwagę, że ujemna stopa osłabiłaby zaufanie do złotego i spowodowałaby wycofywanie pieniędzy z depozytów bankowych. Uważa także, że skutkowałaby zwiększonym popytem na zagraniczne waluty.

Eugeniusz Gatnar
Zobacz więcej

Eugeniusz Gatnar fot. Krystian Maj/FORUM

- Mogłoby to także prowadzić do poważnej destabilizacji sektora bankowego – powiedział Gatnar w wypowiedzi cytowanej przez PAP, na którą powołuje się Reuters.

28 maja niespodziewanie RPP zdecydowanie obniżyła stopy procentowe w związku z kryzysową sytuacją spowodowaną przez pandemię koronawirusa. Podstawowa stopa została zredukowana o 40 pkt bazowych do 0,1 proc., lombardowa o 0,5 pkt — do 0,5 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane