Gaworecki i Tymiński ruszyli po miliony

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 18-04-2016, 22:00

Były zarządzający z TFI PZU i współzałożyciel CI Games utworzyli spółkę, która ma pomagać krezusom w pomnażaniu kapitału. Narzędziem będą fundusze

Kamil Gaworecki, który dotychczas zarządzał aktywami w TFI PZU, i Marek Tymiński — założyciel i największy akcjonariusz giełdowej spółki CI Games — połączyli siły. Utworzyli firmę, która ma pomagać zamożnym Polakom w pomnażaniu ich majątku. Na początek zaproponują im fundusz absolutnej stopy zwrotu, który dzięki inwestycjom na GPW ma zarabiać 8-12 proc. rocznie.

— Fundusz jest w trakcie rejestracji. Pierwsza emisja jest zaplanowana na czerwiec. Certyfikaty będą sprzedawane w ofercie niepublicznej, a więc minimalna kwota inwestycji to równowartość 40 tys. EUR. Produkt zostanie utworzony pod dachem jednego z krajowych prywatnych TFI, ale na razie nie chcę ujawniać nazwy tego podmiotu — mówi Kamil Gaworecki, prezes Tymiński Gaworecki Investment Partners (TGI Partners).

Absolutnie do celu

Poprzeczkę TGI Partners postawiło sobie raczej nisko, bo założeniem jest, aby w pierwszej emisji pozyskać około 30 mln zł. Docelowo w portfelu nowego funduszu ma być nie więcej niż 100 mln zł. Wynika to z przyjętej strategii, która zakłada inwestycje w polskie małe i średnie spółki, charakteryzujące się relatywnie ograniczoną płynnością. Pozycje długie fundusz będzie zabezpieczał instrumentami pochodnymi oraz krótką sprzedażą akcji, dzięki czemu ma zarabiać nawet podczas giełdowej dekoniunktury.

— Będzie to fundusz typu absolute return, a więc zorientowany na zysk bez względu na sytuację rynkową. Podstawą polityki inwestycyjnej jest selekcja, głównie polskich spółek działających w ciekawych, rosnących branżach. W ostatnich tygodniach skupiliśmy się na wyborze doświadczonych partnerów. Chcemy, aby fundusz wystartował w tym półroczu. Liczymy, że na początek jego aktywa wyniosą około 30 mln zł, a docelowo około 100 mln zł — jest to optymalny poziom aktywów, biorąc pod uwagę planowaną politykę inwestycyjną — wyjaśnia Kamil Gaworecki.

Portfel funduszu zasili gotówką również Marek Tymiński, który oprócz wsparcia finansowego projektu pełni w TGI Partners funkcję przewodniczącego rady nadzorczej.

— Mimo że operacyjnie nie będę zaangażowany w funkcjonowanie spółki, to mogę wspomóc jej rozwój swoim doświadczeniem i kapitałem. Oszczędności Polaków są obecnie na rekordowym poziomie. Szczególnie osoby posiadające największe nadwyżki finansowe aktywnie szukają pomysłów na ich lokowanie. To właśnie im chcemy wyjść naprzeciw — mówi Marek Tymiński. Fundusz absolutnej stopy zwrotu ma być jedynie preludium — Kamil Gaworecki ujawnia,że w planach jest utworzenie jeszcze dwóch produktów inwestycyjnych opartych na innych klasach aktywów, a także działalności w obszarze venture capital.

Podążając za modą

W ubiegłym roku podobną unię personalną zawarli Adam Drozdowski (Pioneer Pekao TFI) i Rafał Brzoska (szef Integera) oraz Grzegorz Witkowski i Dominik Libicki (Cyfrowy Polsat), którzy pracują obecnie nad uruchomieniem prywatnych TFI — Insignis i Invalue Investments. Modę na niezależność rozpoczął jednak Konrad Łapiński, który w 2009 r. utworzył autorski fundusz Total FIZ. Od tego czasu powstało już 9 tego typu projektów, których twarzą są m.in. prof. Krzysztof Rybiński (Eurogeddon), Marcin Szuba (Globalny Fundusz Medyczny FIZ) i Arkadiusz Bogusz (Global Bond FIZ). Autorskie strategie działają zwykle w formie funduszy zamkniętych, a certyfikaty sprzedawane są w drodze emisji niepublicznych. Powód? Oprócz większych możliwości inwestycyjnych jest to formuła przyjaźniejsza pod względem prawnym i organizacyjnym — utworzenie nie wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Wszystkie autorskie strategie przeznaczone są dla bardziej doświadczonych inwestorów, dysponujących grubszym portfelem — minimalna kwota inwestycji to nierzadko równowartość 40 tys. EUR.

WYNIK ROBI RÓŻNICĘ: Strategii absolutnej stopy zwrotu jest na rynku sporo, ale tylko nielicznym zarządzającym udaje się zarabiać bez względu na otoczenie. Dlatego o ostatecznym sukcesie projektu Kamila Gaworeckiego i Marka Tymińskiego zdecydują osiągnięcia inwestycyjne oferowanych funduszy. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu