Gaz nadal nie płynie Jamałem na zachód

opublikowano: 04-11-2021, 11:37

Niemiecki Gascade poinformował w czwartek, że odcinek gazociągu Jamalskiego biegnący z Rosji przez Polskę do Niemiec nadal nie przesyła gazu w kierunku zachodnim, pisze Reuters.

Agencja przypomina, że rosyjski gaz nie płynie Jamałem od soboty rana. Został uruchomiony przepływ w przeciwnym kierunku. Cena gazu wzrosła na europejskim rynku o ok. 15 proc. w minionym tygodniu. Analitycy uważają, że rosyjski gaz nie popłynie na zachód przed 8 listopada, kiedy zgodnie z niedawnymi zapowiedziami Gazprom ma zacząć zapełniać swoje zbiorniki w Niemczech i Austrii.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosja wykorzystuje trudną sytuację na europejskim rynku gazu do przeforsowania swoich celów. Chodzi o uzyskanie szybszej certyfikacji Nord Stream 2 w Niemczech, a także skłonienie europejskich klientów do powrotu do długoterminowych, powiązanych z ceną ropy kontraktów na dostawy rosyjskiego gazu w formule take or pay.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane