Gaz w górę

DI, BM Reflex
opublikowano: 16-10-2009, 13:27

Najbardziej dynamicznie w ostatnich dniach zmieniają się ceny gazu na stacjach - podaje BM Reflex.

Po tym jak na znacznej części stacji w barwach Orlenu już w ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy podwyżki rzędu do 10 groszy na litrze, ceny LPG rosły też na pozostałych stacjach.  w tym tygodniu największe korekty średnio 7 gr/l odnotowaliśmy na stacjach Lotosu i prywatnych. Średnio za litr  autogazu płacimy 1,97 zł/l, tj. 5 groszy więcej niż przed tygodniem i 9 groszy  na litrze więcej niż 1 października. W kolejnych tygodniach średnio wzrosty cen cen gazu mogą być kontynuowane do poziomu 2,10 zł/l. 

Mniej niż w ubiegłym tygodniu płacimy za benzyny Eurosuper 95  i Superplus 98 odpowiednio o około 2 i 3  grosze na litrze. Ceny benzyn spadły do poziomu 4,27 za litr bezołowiowej 95 i 4,49 za litr Superplus 98.  Nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach na rynku detalicznym ceny benzyn ustabilizują się. Na rynku hurtowym I połowa miesiąca upływa bowiem pod znakiem podwyżek co powinno się przyczynić do zahamowania obniżek na stacjach. Jednocześnie dotychczasowych podwyżek hurtowych cen benzyn nie należy traktować jako sygnał odwrócenia tendencji. W okresie od 1 do 16 października ceny benzyny bezołowiowej 95 w hurcie wzrosły o 15 groszy na litrze, natomiast ceny diesla są wyższe o około 5 – 6 groszy na litrze. Ponieważ poziom marży utrzymywał się na relatywnie wysokim poziomie właściciele stacji dotychczas nie podnosili cen, ale przy kontynuacji wzrostów na poziomie hurtu wzrośnie ryzyko podwyżek. Korekt cen w górę mogą się natomiast spodziewać właściciele diesli i chociaż ceny w hurcie wzrosły w analizowanym okresie mniej niż benzyny to niższy poziom marży może skłonić właścicieli stacji do szybszej reakcji na podwyżki. W tym tygodni średnia cena oleju napędowego wzrosła o 1 grosz na litrze w stosunku do ubiegłego tygodnia, czyli do poziomu 3,69 zł/l.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, BM Reflex

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu