Gaz z Norwegii, a ropa z Afryki

Puls Biznesu
28-09-2010, 00:00

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poszukuje ropy i gazu na całym świecie. W 2010 roku wyda na ten cel około 570 mln zł.

Dziś PGNiG poszukuje, jutro będzie wydobywać i zarabiać

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poszukuje ropy i gazu na całym świecie. W 2010 roku wyda na ten cel około 570 mln zł.

Od kilku lat spółka kupuje zagraniczne koncesje na poszukiwania złóż ropy i gazu. Te inwestycje powinny wkrótce przynieść konkretne zyski. PGNiG będzie m.in. zarabiać na handlu gazem ziemnym na rynku międzynarodowym.

Milionowe inwestycje

Spółki należące do PGNiG prowadzą poszukiwania w kilkunastu krajach, m.in. w Danii, Libii, Pakistanie, Egipcie, Indiach, Tajlandii, Niemczech, Rosji, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Egipcie, Kazachstanie i Ugandzie.

PGNiG wciąż rozszerza poszukiwania na nowe kraje — rozważa prowadzenie prac m.in. w Tunezji.

Zagraniczna aktywność PGNiG wynika bezpośrednio ze strategii firmy do 2015 roku, która zakłada m.in. poszukiwania na zagranicznych rynkach. Zgodnie z nią w najbliższych latach spółka wyda na ten cel od 300 do 500 mln zł rocznie.

Środki będą przeznaczone głównie na prace geologiczne, wiertnicze i zagospodarowania złóż. Obecność PGNiG na zagranicznych rynkach to konieczność. Głównym celem aktywności spółki jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, m.in. przez dywersyfikację dostaw, w tym również spoza kraju.

Zagraniczne koncesje na wydobycie złóż ropy pozwalają z kolei na wydobycie 80 mln ton ropy. Tymczasem roczne zużycie tego surowca w Polsce wynosi prawie 20 mln ton.

Na początek Norwegia

W 2010 roku największe kwoty ze środków przewidzianych na zagraniczne poszukiwania — około 80 mln zł — przeznaczono na prace poszukiwawcze w Libii. Najwięcej, bo prawie 390 mln zł zostanie wydane w Norwegii, około 16 mln zł przeznaczono na prace w Egipcie, a 15 mln zł w Danii.

Najbardziej zaawansowane są badania prowadzone w Norwegii. Trzy lata temu polski koncern kupił w tym kraju pakiet 12 proc. udziałów w złożach Skarv i Snadd. Ich zasoby szacowane są na około 42 mld m sześć. gazu oraz 19, 5 mln ton ropy naftowej i LPG.

Do prowadzenia prac poszukiwawczo-wydobywczych powołano spółkę celową PGNiG Norway. Do tej pory zainwestowała w projekt Skarv 660 mln USD. Wkrótce te wydatki przyniosą jednak konkretne efekty. Pierwsze wydobycie gazu w Norwegii jest planowane już na drugą połowę 2011 roku. Poza udziałami w złożach Skarv i Snadd PGNiG ma też kilka innych koncesji poszukiwawczych na norweskim szelfie kontynentalnym i stara się o kolejne.

Kolej na Danię i Libię

Od połowy 2007 roku spółka prowadzi również prace poszukiwawcze w Danii. PGNiG ma koncesję poszukiwawczo-wydobywczą (80 proc. udziałów) w Południowej Jutlandii, w pobliżu granicy z Niemcami. Niedawno spółka otworzyła oddział również w Danii. W połowie września 2009 roku ruszyły tam prace poszukiwawcze złóż węglowodorów, głównie ropy naftowej. Rezerwy złoża szacowane są na około 2,2 mln ton ropy. W tym roku planowane są m.in. pierwsze odwierty. Wykonawcą zakończonych już prac geofizycznych w Danii była spółka PGNiG Geofizyka Toruń.

Zaawansowane prace prowadzone są również w Libii. W najbliższych sześciu latach PGNiG zainwestuje w poszukiwania i wydobycie gazu i ropy w tym kraju prawie 110 mln USD.

Prawo do prac poszukiwawczych spółka uzyskała w grudniu 2007 roku. Obecnie prowadzi je powołana do tego celu spółka Polish Oil and Gas Company Libya B. V.

W tym roku zakończono prace sejsmiczne, trwają przygotowania do rozpoczęcia wierceń. Szacowane rezerwy złoża wynoszą 150 mld m sześć. gazu i 15 mln ton kondensatu.

Na razie trundo jest jednak szacować kiedy może dojść do pierwszego wydobycia. W najbliższych czterech latach PGNiG planuje pozyskać kolejne licencje na poszukiwanie ropy i gazu w Afryce Północnej. Rozważa m.in. prowadzenie poszukiwań w Algierii i Tunezji.

Prace badawcze od zera

W Egipcie PGNiG poszukuje ropy naftowej. W czerwcu 2007 roku spółka wygrała przetarg, a dwa lata później, w maju, podpisała umowę na poszukiwania w prowincji Bahariya. Koncesja poszukiwacza znajduje się na Pustyni Zachodniej, ok 200 km na południowy zachód od Kairu. Ma powierzchnię ponad 4 tys. mkw. i jest największą zagraniczną koncesją poszukiwaczą ropy naftowej, którą eksploatuje PGNiG. Przetarg na jej eksploatację PGNiG wygrał w 2007 roku. Spółka jest jedynym operatorem tej koncesji i posiada w niej 100 proc. udziałow. Szacunkowe zasoby tych złóż wynoszą blisko 22 mln ton ropy.

Po ich odkryciu złoża zostaną zagospodarowane i włączone do eksploatacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Gaz z Norwegii, a ropa z Afryki