Gazela zapanowała nad 500+

opublikowano: 02-08-2016, 22:00

Obsługa wniosków w rządowym programie 500+ okazała się jednym z większych sukcesów e-administracji. Swój udział w tym miała Consdata

Consdata to jedna z firm wyróżnianych w rankingu „PB” Gazele Biznesu. Poznańska firma na co dzień pracuje nad rozwiązaniami IT, głównie dla sektora bankowego i finansowego. Współpracuje m.in. z Bankiem Zachodnim WBK (BZ WBK), mBankiem, a także firmami PayU czy Allegro. Te doświadczenia pozwoliły na udział w kolejnym, jak zaznacza Tomasz Framski, prezes spółki, jednym z najbardziej satysfakcjonujących dla niego projektów — realizacji elektronicznego systemu składania wniosków do programu 500+.

WNIOSEK DLA RODZINY:
WNIOSEK DLA RODZINY:
Consdata, spółka zarządzana przez Tomasza Framskiego (prezes; z prawej) oraz Macieja Ulaszewskiego (wiceprezes), stworzyła e-kreator składania wniosków w programie 500+. Korzysta z niego część banków obsługujących program.
ARC

Projekt dla e-administracji

Wyzwanie, przed jakim stanęła firma, było duże, tym bardziej że ze względu na szybkie tempo wprowadzania programu 500+ w życie nie miała zbyt wiele czasu na pracę. A zadaniem było stworzenie zupełnie nowego e-wniosku, spełniającego wymagania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i zintegrowanego z rządowym systemem [email protected] tia. Całość musiała dodatkowo współgrać z systemami bankowości elektronicznej stosowanymi przez same banki. Udało się, choć praca wymagała ciągłego trzymania ręki na pulsie i nadążania za bieżącymi korektami, wprowadzanymi do wniosku przez administrację publiczną.

— Nasz system został wdrożony w sześciu bankach, m.in. w mBanku, BZ WBK, Eurobanku, Credit Agricole, w Spółdzielczej Grupie Bankowej i Grupie BPS. Pozostałe banki korzystają z własnych systemów — wyjaśnia Tomasz Framski. System nie mógł zawieść. Jak podaje prezes Consdaty, tylko w pierwszym dniu od startu 500+ przez system IT wdrożony w bankach przeszło łącznie prawie 20 tys. wniosków. Sprawdzian był więc solidny.

Wyzwanie dla programistów

A jak w środku zamieszania związanego z 500+ znalazła się Consdata?

— Nasza firma dostarcza rozwiązania dla banków od blisko sześciu lat. Posiadamy własną platformę Eximee, służącą do tworzenia i zarządzania elektronicznymi wnioskami. Eximee pozwala bankom na samodzielne tworzenie wniosków. Kreowane są w niej zarówno formularze sprzedażowe, jak i obsługowe. A wniosek 500+ można potraktować w kategoriach formularza obsługowego. Dlatego do dwóch banków, z którymi już wcześniej współpracowaliśmy, wyszliśmy z propozycją przygotowania dodatkowego e-wniosku, związanego właśnie z 500+.

Z góry wiadomo było, że będą one wszędzie jednakowe, więc nasza oferta była opłacalna finansowo i czasowo. Potem na współpracę zgodziły się kolejne banki — opowiada Tomasz Framski. Stworzony został kreator wniosków 500+, do którego wpisywane są jedynie wymagane dane. Pozostałą część pracy za wnioskodawcę automatycznie wykonuje już system.

— W administracji publicznej wciąż pokutuje przekonanie, że formularz rozrysowany na papierze powinien być jeden do jednego przenoszony do formatu elektronicznego. A są to przecież dwa zupełnie różne narzędzia. Systemy informatyczne pozwalają na ogromne uproszczenia — komentuje Tomasz Framski. Jak twierdzi, największą obawą bankowców związaną z 500+ było nie to, że systemu nie uda się wdrożyć na czas, ale że na banki spadnie konieczność obsługi wnioskodawców mających problemy z wypełnieniem formularza. Finalnie wniosek 500+, jak zaznacza Tomasz Framski, w systemie opracowanym przez Consdatę, można było w prosty sposób złożyć nawet mobilnie, z poziomu smartfona. Niewielka część wniosków została przesłana również tą drogą, co w przypadku krajowej e-administracji wciąż stanowi ewenement.

Prezentacja przed światem

Program 500+ okazał się błyskawicznym testem kompetencji firmy, otworzył też drzwi do realizacji kolejnych projektów i współpracy z bankami. Firma otrzymała też zaproszenie na konferencję Finovate, organizowaną w Nowym Jorku. Będzie miała okazję zaprezentować platformę Eximee.

— Zostaliśmy zakwalifikowani do grona 75 firm z sektora fintech, które będą mogły pokazać się na głównej scenie. A to wydarzenie przyciąga uwagę reprezentantów sektora bankowego z całego świata, którzy chętnie przyglądają się pomysłom firm fintechowych — wyjaśnia Tomasz Framski.

Finovate odbędzie się 8-9 września.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane