Gazele stawiają czoła spowolnieniu

  • Marta Bellon
opublikowano: 15-02-2013, 00:00

Ranking „PB” Myśl o gorszym scenariuszu towarzyszy laureatom od zawsze. Ale nie demotywuje, tylko skłania do inwestycji, dywersyfikacji i… lepszej weryfikacji klientów

Stagnacja lub spowolnienie, ale jeszcze nie kryzys. Tak małopolskie Gazele określają sytuację w polskiej gospodarce i swoich branżach. Negatywne prognozy i analizy ekonomistów traktują jednak jako motywację do jeszcze cięższej pracy. Na spadek sprzedaży odpowiadają większą dywersyfikacją, na oszczędnych klientów — poszerzaniem działalności o nowe rynki, a zatory płatnicze — lepszą weryfikacją kontrahentów. Te zabiegi pozwoliły 88 przedsiębiorstwom z województwa świętokrzyskiego i 400 z Małopolski na zakwalifikowanie się do 13. edycji rankingu Gazele Biznesu 2012, organizowanego przez „Puls Biznesu”, a opracowanego przez wywiadownię gospodarczą Coface Poland.

Wyświetl galerię [1/2]

NAJLEPSI W ŚWIĘ- TOKRZYSKIM: Tytuł Gazeli Biznesu 2012 powędrował do firm: BC-LDS Bobkiewicz, Cholewiński (I miejsce), Adma-Bis (II miejsce) i Zakładu Kamieniarskiego Furmanek (III miejsce). Nagrody na scenie odebrali (od lewej): Andrzej Lada z BC-LDS, Elżbieta Furmanek, prezes Zakładu Kamieniarskiego Furmanek, oraz Stanisław Adamczyk, współwłaściciel Admy-Bis. [FOT. T.RAŚ]

Cel: zrealizować plan

Firmy, zaliczane do grona najbardziej dynamicznych małych i średnich przedsiębiorstw, przyznają, że niekorzystna sytuacja gospodarcza odbija się na ich działalności, ale szukają takich rozwiązań, które pozwalają im osiągać zaplanowane w budżetach cele finansowe.

— Kondycja naszej firmy jest dobra, ale mogłoby być lepiej. Nie rozwijamy się tak dynamicznie, jak byśmy chcieli. Naszym głównym problemem są zatory płatnicze. Musimy uważać na odbiorców, a nieraz nawet rezygnować ze współpracy i dokonywanych transakcji ze względu na ryzyko straty pieniędzy. Jesteśmy ściśle powiązani z branżą budowlaną, a trudno powiedzieć, by rozwijała się ona prężnie. Spływ pieniądza w tym sektorze jest bardzo słaby. Weryfikujemy naszych klientów, korzystając z usług różnych wywiadowni, uważnie obserwujemy też rynek — mówi Wacław Dymek, wiceprezes Amster Global — firmy handlowej z Krakowa, działającej w branży klimatyzacji i wentylacji. Kłopoty z płatnościami nie powstrzymują firmy przed inwestycjami. W najbliższej przyszłości Amster Global planuje rozszerzyć paletę oferowanych produktów.

Pomoc z Unii

Inwestuje się łatwiej, gdy są unijne dotacje. Zdecydowana większość spośród nagrodzonych firm korzysta z unijnego wsparcia, by rozwijać swoją działalność. W tej grupie jest m.in. firma Rapid z Olkusza, specjalizująca się w kompleksowych remontach oraz wznoszeniu budowli przemysłowych. Przez ostatnie trzy lata, wykorzystując fundusze z UE, zakupiła umożliwiający rozwój biznesu sprzęt. Dziś inwestycje procentują.

— Działamy w branży energetycznej. Dostajemy dosyć dużo zleceń. Udaje nam się zdobyć kolejne kontrakty. Zeszły rok był dla nas bardzo przyzwoity — zwiększyliśmy zysk. W tym roku powinno być podobnie. Jak się szuka, to i klienci się znajdują. Jeśli ktoś siedzi z założonymi rękami i czeka na zapytanie, to nie wypracuje wyników. My musimy dotrzeć do klienta, bo on sam do nas nie trafi — podkreśla Zbigniew Lorek, dyrektor ds. marketingu.

Po raz trzeci w gronie Gazel Biznesu znalazła się firma Nowatech z Wadowic, producent maszyn do zgrzewania rur.

— Dwuletnia przerwa, podczas której zabrakło nas w zestawieniu, była spowodowana tak zwanym kryzysem. W tym czasie popyt na nasze urządzenia był mniejszy, gdyż klienci oszczędzali. Jednak w ciągu ostatnich trzech lat sytuacja wyraźnie się poprawiła. Nie czekaliśmy na ten moment bezczynnie. Zainwestowaliśmy w nową halę i zakup urządzeń. Mówi się, że 2013 r. nie będzie łatwy, że dużo firm upadnie. Nad gospodarką wisi wciąż widmo kryzysu, a my dostrzegamy, że przedsiębiorcy znów powoli zaczynają ograniczać wydatki. Staramy się zabezpieczyć więc zaplecze finansowe, nie boimy się wyzwań. Stawiamy na eksport. Inwestujemy na Wschodzie — Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie i Rosji. Planujemy też wejść na kilka nowych rynków i w ten sposób wyrównać ewentualne straty na rynku polskim — zapowiada Ewelina Młynarczyk, prezes Nowatechu.

Zwycięzca małopolskiego rankingu Gazele Biznesu 2012

Transwiertel

Działa na rynku od 1989 r. Zajmuje się budową sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, niewielkich oczyszczalni ścieków i zabezpieczaniem terenów osuwisk. Około 70 proc. przychodów osiąga z prac wodociągowo- -kanalizacyjnych. Od roku startuje w około 30 przetargach, z czego 6-7 wygrywa. [MBE, BAW]

Zwycięzca świętokrzyskiego rankingu Gazele Biznesu 2012

BC-LDS Bobkiewicz, Cholewiński

Działa od 12 lat. Projektuje, produkuje, naprawia i modernizuje cysterny. Projektując maszyny, korzysta z nowoczesnych programów obliczeniowych, dzięki czemu są one bezpieczne i mają lekkie konstrukcje. Zajmuje się również obróbką powierzchniową oraz lakierowaniem cystern, naczep i przyczep. Wykonuje też ich okresowe i doraźne badania.

[MBE, AGO]

Partnerzy Gazel Biznesu:

Partner strategiczny:

Bank Zachodni WBK

Autor rankingu: Coface Poland

Partnerzy:

Krajowy Rejestr Długów

Play

Poczta Polska

Hewlett-Packard

Energa

Opel

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Gazele stawiają czoła spowolnieniu