Gazele uważnie obserwują rynek

  • Marta Bellon
opublikowano: 08-02-2013, 00:00

Ranking „PB”: Konkurencja motywuje kujawsko-pomorskie Gazele Biznesu do zdobywania nowych rynków i rozszerzania działalności

Firmy budowlane, spożywcze, informatyczne i zakłady komunalne znalazły się pośród 274 przedsiębiorstw narodzonych w tegorocznej edycji rankingu Gazele Biznesu. Plebiscyt najbardziej dynamicznych firm z sektora MSP „Puls Biznesu” zorganizował już po raz 13. Ranking, na podstawie którego przyznawane są wyróżnienia, sporządziła wywiadownia gospodarcza Coface Poland.

Wyświetl galerię [1/3]

NAJLEPSI: Na podium w województwie kujawsko-pomorskim znalazły się firmy: JMS (I miejsce), Pol-Daw (II miejsce) oraz MM Group (III miejsce). JMS to także zwycięzca ogólnopolskiego rankingu Gazele Biznesu 2012. Nagrodę dla firmy odebrała na gali Magdalena Julkowska, główna księgowa (pierwsza z lewej). [FOT. T.RAŚ]

Po pierwsze: szybka reakcja

Róbmy swoje, ale róbmy to dobrze — takie hasło krążyło wśród kujawsko-pomorskich przedsiębiorców podczas środowej gali w Toruniu. Zatory płatnicze? Rosnąca w siłę konkurencja? Przedsiębiorcy z tego regionu podkreślali, że z każdym problemem można sobie poradzić, o ile odpowiednio wcześniej się go zidentyfikuje i konsekwentnie będzie się trzymać obranego kierunku.

Wzrost konkurencji to jeden z najczęściej wymienianych przez przedsiębiorców z sektora MSP problemów. Spółka NETM z Bydgoszczy radzi sobie z nim, dywersyfikując działalność. Działa w branży spożywczej, zajmuje się też projektowaniem stron i aplikacji internetowych. Jest właścicielem kilku nieruchomości, a ostatnio w jednym z obiektów stworzyła klub fitness połączony z siłownią.

— Dywersyfikacja naszych usług wynika z sytuacji na rynku. Mamy pięć marketów spożywczych w województwie kujawsko-pomorskim, jednak dynamiczny rozwój dużych sieci handlowych mocno wpływa na branżę, w której działamy. Dlatego zdecydowaliśmy się poszerzyć działalność o nowe obszary — mówi Michał Szkatulski z NETM. Kryzys?

Michał Szkatulski uważa, że przyczyną niepowodzeń polskich firm jest ich nieprzygotowanie do warunków rynkowych.

— Kłopoty finansowe przedsiębiorców wynikają z tego, że nie mają oni odpowiednich biznesplanów czy profesjonalnej kadry, która jest w stanie dobrze pokierować biznesem. Ja zaczynałem swoją karierę zawodową dopiero po ukończeniu studiów. W tym czasie moi koledzy rozwijali świetnie prosperujące firmy i wydawało się, że ja przegapiłem swoją szansę. Nic bardziej mylnego. Bez edukacji nie ma sukcesu. Gdy przedsiębiorcy będą zdobywać wiedzę i nowe umiejętności, sukces przyjdzie sam — uważa Michał Szkatulski.

Po drugie: dbałość o klienta

Po raz trzeci w gronie najbardziej dynamicznych małych i średnich firm znalazł się Smykoland z Żabna. Przedsiębiorstwo prowadzi dystrybucję akcesoriów dla dzieci i mam znanych na świecie marek. Buduje też sieć sklepów detalicznych pod własną marką, w tej chwili ma cztery sklepy wielkopowierzchniowe na północy kraju.

— Naszą konkurencją są firmy internetowe, jednak i one powoli dostrzegają, że gdy za bardzo rozwijają sprzedaż internetową, to zaczyna ich brakować na rynku tradycyjnym. Klient w sieci nie ma możliwości dokładnego obejrzenia towaru, dotknięcia go, oceny jego jakości. My naszym klientom takie możliwości dajemy — podkreśla Dariusz Stachowiak, właściciel Smykolandu.

W najbliższym czasie firma zamierza uruchomić również sieć franczyzową.

Po trzecie: ciągły rozwój

Wśród firm wyróżnionych tytułem Gazeli Biznesu 2012 w województwie kujawsko-pomorskim znalazło się też Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie, które zajmuje się m.in. odbieraniem i unieszkodliwianiem odpadów oraz zaopatruje miasto w ciepło.

— Rozwój w naszej branży nie jest łatwy. Firma powstała pięć lat temu po przekształceniuz zakładu budżetowego. Staramy się wciąż poszerzać naszą ofertę i zwiększać sprzedaż. Działamy w kilkunastu gminach na terenie powiatu, budujemy sieci ciepłownicze w Lipnie. Szykujemy się też do rewolucji śmieciowej — jesteśmy przed szansą znacznego poszerzenia rynku, na którym działamy. Często zarzuca się nam, że branża komunalna nie jest konkurencyjna na rynku, ale ten stereotyp nie sprawdza się w naszym przypadku. Oferujemy niższe o kilkanaście procent, atrakcyjniejsze ceny niż konkurencja — mówi Marcin Kawczyński, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Lipnie.

Spółka zamierza w przyszłości wystartować z produkcją paliwa alternatywnego z odpadów oraz zbudować zasilaną nim elektrociepłownię. To inwestycje rzędu 20 mln zł.

— Chcielibyśmy te projekty zrealizować w ciągu najbliższych 4-5 lat — mówi prezes Kawczyński.

Zwycięzca kujawsko-pomorskiego rankingu Gazele Biznesu 2012

JMS

Firma jest również zwycięzcą rankingu ogólnopolskiego. Od ponad dekady działa na rynku budowlanym. Zajmuje się generalnym wykonawstwem budowlanym. Zaczynała od usług związanych z montażem konstrukcji stalowych, dziś buduje obiekty w całym kraju. Wyszukuje również dla inwestorów tereny pod inwestycje, wykonuje kompleksowe prace projektowe i buduje pod klucz. [MBE, MAR]

Partnerzy Gazel Biznesu:

Partner strategiczny:

Bank Zachodni WBK

Autor rankingu:

Coface Poland

Partnerzy:

Krajowy Rejestr Długów

Play

Poczta Polska

Hewlett-Packard

Energa

Opel

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu