Gazele walczą z ekspansją korporacji

Ranking „PB”: Napływ wielkich firm z Zachodu eliminuje polskie mikroi małe firmy z naszego rynku — skarżyły się Gazele Biznesu w Toruniu

Do Składywęgla.pl, firmy zajmującej się sprzedażą węgla kamiennego, trafił w tym roku tytuł najbardziej dynamicznie rozwijającej się firmy z sektora MSP w województwie kujawsko-pomorskim. To prawdopodobnie jej ostatni raz w rankingu Gazel Biznesu.

— W 2014 r. nasz przychód przekroczy 1 mld zł, nie będziemy się już kwalifikować do MSP — mówi Marcin Waszczeniuk, dyrektor generalny Składywęgla.pl.

Firma działa od 2002 r., obecnie ma 352 oddziały w całej Polsce. W tym roku sprzeda ok. 2,5 mln ton węgla. Jak przekonują jej przedstawiciele, jest pierwszą i jedyną siecią w Polsce, oferującą węgiel.

— Polski rynek węglowy jest bardzo rozdrobniony i nieucywilizowany— zwraca uwagę Arkadiusz Prusak, prezes firmy. 40 proc. udziałów w firmie Składywęgla. pl kupił niedawno inwestor Marek Falenta. Na 2015 r. spółka planuje ekspansję zagraniczną. Węgiel chce sprzedawać m.in. na Słowację, Litwę, Łotwę, do Czech i do Niemiec. Tak dynamiczny rozwój polskiej firmy wart jest uznania. Tym bardziej że mniejszym rodzimym przedsiębiorcom z różnych branż trudno się dzisiaj wybić. Kujawsko-pomorskie Gazele Biznesu podczas toruńskiej gali zwracały uwagę, że rozwój szczególnie mikro- i małych firm hamuje ekspansja korporacji z Zachodu.

— Zachodnie firmy nie napotkały większych barier, kiedy wchodziły na nasz rynek, a dzisiaj coraz bardziej zaczynają się na nim rozpychać. Natomiast polskie firmy, które chcą wyjść za granicę, często napotykają tam silny opór, bo stawiane są im różnego rodzaju warunki — skarżyły się kujawsko-pomorskie Gazele Biznesu.

— W branży kosmetycznej od dłuższego czasu ze smutkiem obserwujemy, jak coraz więcej małych firm musi zamykać działalność, ponieważ nie ma szans konkurować z dużymi, zagranicznymi sieciami — mówi Robert Turowski, prokurent w T&T I.R.

Hurtowna Kosmetyków. Ranking Gazele Biznesu organizuje „Puls Biznesu”, a opracowuje wywiadownia gospodarcza Coface.

Komentarz autora rankingu
Coraz mniej barier
MACIEJ DROWANOWSKI
wiceprezes Coface
Utrzymujące się podwyższone ryzyko bra- ku zapłaty w transakcjach handlowych przyczynia się do rosnącego zainteresowania ubezpieczeniem kredytu kupieckiego wśród przedstawicieli sektora MSP, co widzimy także w gronie Gazel Biznesu. W przypadku mniejszych firm znaczące opóźnienia lub brak zapłaty przez jednego z kluczowych klientów może spowodować duże kłopoty finansowe, a nawet doprowadzić do upadłości. Często jednak barierą w korzystaniu z ubezpieczenia należności były dość skomplikowanie procedury zawarcia i zarządzania polisą. Ta sytuacja zmienia się, bo w ciągu ostatnich dwóch lat notujemy coraz większą liczbę firm korzystających z naszego ubezpieczenia dla MSP, w którym proces zawierania umowy i administrowania polisą został znacznie uproszczony. Usługa jest dostępna nawet dla małych firm, które dopiero zaczynają działalność. Klienci mogą samodzielnie decydować o wielu parametrach umowy. Pomocny w bieżącej obsłudze polisy przez klienta jest system szybkiego, automatycznego przyznawania limitów kredytowych do określonej w umowie wartości. Polisa zapewnia też wsparcie ubezpieczyciela w zakresie polubownej i sądowej windykacji należności, a warto pamiętać, że pozycja firmy ubezpieczeniowej ma często decydujące znaczenie w skutecznym odzyskaniu przeterminowanych należności. Zalet współpracy z ubezpieczycielem jest więcej. Poza uzyskaniem ochrony ubezpieczeniowej klient wchodzi w stałą relację z firmą monitorującą i oceniającą ryzyko. Ponadto zawarcie umowy ubezpieczenia sprzyja wprowadzeniu i stosowaniu w firmie procedur zarządzania należnościami, pomaga poruszać się w takich obszarach, jak ustalanie terminów płatności, monitorowanie braków należności czy korygowanie warunków współpracy w sytuacji wzrostu ryzyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Gazele walczą z ekspansją korporacji