Gazociąg Północny w pigułce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 15:46

W związku z rozpoczęciem budowy Gazociągu Północnego, który przez Morze Bałtyckie bezpośrednio połączy Rosję i Niemcy, przekazujemy podstawowe informacje, dotyczące tego projektu:

W związku z rozpoczęciem budowy Gazociągu Północnego, który przez Morze Bałtyckie bezpośrednio połączy Rosję i Niemcy, przekazujemy podstawowe informacje, dotyczące tego projektu:

    Gazociąg Północny - to wspólne przedsięwzięcie rosyjskiego Gazpromu oraz niemieckich E.ON-Ruhrgas i BASF. Umowę o budowie bałtyckiej magistrali te trzy koncerny energetyczne podpisały 8 września 2005 roku w Berlinie, w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina i ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera.

    Gazociąg Północny będzie się składać z dwóch nitek o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie.  Pierwsza ma być oddana do użytku w lipcu 2010 roku, a druga - do końca 2013 roku. Koszty tej inwestycji Gazprom szacuje na ponad 4 mld euro.

    Projekt przewiduje możliwość przedłużenia magistrali - przez Niemcy i Holandię - do Wielkiej Brytanii, a także budowy odgałęzień do innych krajów, w tym do Szwecji i Polski.

    Morski odcinek Gazociągu Północnego ma liczyć 1189 km. Będzie się zaczynać od tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć - w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej. Rury będą miały średnicę 1219 milimetrów, a gaz będzie tłoczony pod ciśnieniem 210 atmosfer.

    Gazociąg Północny zostanie podłączony do rosyjskiej sieci przesyłowej za pośrednictwem lądowej magistraliGriazowiec-Wyborg o długości 917 km. Będzie ona przebiegać przez obwód wołogodzki i leningradzki, na północnym wschodzie Rosji, wzdłuż już istniejącego gazociągu. Jej układanie rozpoczęło się w ubiegłym miesiącu.

    Głównym zapleczem surowcowym dla Gazociągu Północnego ma być złoże Jużno-Russkoje, w Jamało-Neneckim Okręgu Autonomicznym w obwodzie tiumeńskim, w Syberii Zachodniej. Jego zasoby szacowane są na ponad 1 bln m3 gazu. Koszty uruchomienia wydobycia błękitnego paliwa z tego złoża rosyjski koncern ocenia na 1 mld euro. Docelowo ma ono dawać 25 mld m3 gazu rocznie. Jako dodatkowe źródła surowca dla bałtyckiego gazociąguGazprom wymienia Złoże Sztokmanowskie na Morzu Barentsa i zasoby Półwyspu Jamalskiego.

    Operatorem Gazociągu Północnego będzie spółka North European Gas Pipeline Company (NEGPC), utworzona przez Gazprom oraz E.ON-Ruhrgas i BASF. Rosyjskiemu koncernowi przypadło w niej 51 proc. udziałów, zaś jego niemieckim partnerom po 24,5 proc.

    NEGPC została wpisana do rejestru spółek 5 grudnia w Szwajcarii. Jej najwyższymi organami będą zgromadzenie akcjonariuszy i komitet akcjonariuszy (rada dyrektorów). Na czele komitetu akcjonariuszy stanie Gerhard Schroeder. Dyrektorem generalnym (CEO) spółki będzie Matthias Warnig, główny koordynator grupy Dresdner Bank w Rosji, którego dziennik  "Kommiersant" przedstawia jako wieloletniego znajomego Władimira Putina i b. oficera wschodnioniemieckiej Stasi.

    Gazprom uzgodnił z E.ON-Ruhrgas i BASF, że jeśli uda mu się pozyskać do tego projektu jeszcze innych partnerów, to pakiety niemieckich koncernów zostaną proporcjonalnie zmniejszone, ale nie więcej, niż do 20 proc.

    Zainteresowanie udziałem w tym przedsięwzięciu deklaruje kilka innych koncernów z Europy Zachodniej, m.in. brytyjski BP, holenderski Gasunie, francuski Gaz de France i norweski Norsk Hydro.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gazociąg Północny w pigułce