Gazowa oferta Rosjan nie do odrzucenia

PAP
opublikowano: 28-03-2009, 08:19

Rosyjski Gazprom chciałby, aby zamiast planowanych 7,5 mld m sześć. gazu rocznie Polska kupowała 10 mld (czyli przy dzisiejszych cenach gazu chodziłoby o dodatkowe 750 mln dolarów rocznie) w  okresie do 2014 roku, a w kolejnych ośmiu latach import jeszcze wzrósłby - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Przyjęcie tej "oferty" oznaczałoby rezygnację z budowy gazoportu lub rurociągu do Danii, które miały nasz kraj częściowo uniezależnić od rosyjskich dostaw.

- Ta propozycja nie powinna dziwić, strona rosyjska chce najwyraźniej skorzystać z okazji, czyli niekorzystnej sytuacji, w jakiej Polska znalazła się jako importer gazu - mówi "Rz" były prezes PGNiG Andrzej Lipko.

Atuty są po stronie rosyjskiej, bo to Polsce zależy na czasie i nie ma innej możliwości sprowadzenia dodatkowego gazu w tym roku. Ale nasz kraj nie będzie potrzebował dodatkowego gazu rosyjskiego tylko przez 5- 6 lat, czyli do czasu zrealizowania projektów dywersyfikacyjnych (gazoportu w Świnoujściu i rurociągu do Danii). (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gazowa oferta Rosjan nie do odrzucenia