Gazowe TUW chwali się zyskiem

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych stworzone przez PGNiG, ma nadwyżkę finansową i zapowiada ofertę dla gospodarstw domowych

Pierwszy rok działalności Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW), założonego przez PGNiG na potrzeby własne, przyniósł zysk. I o to chodziło, skoro motywacją do utworzenia własnego TUW była głównie chęć obniżenia kosztów ubezpieczenia.

JEST SZKODA, ROŚNIE SKŁADKA: PGNiG, którego prezesem jest Piotr Woźniak, oskarżyło byłych menedżerów, że grupa straciła 70 mln zł. Oskarżenie na razie uderzy po kieszeni samo PGNiG — ubezpieczyciel menedżerów, czyli Polski Gaz TUW, podniósł składkę na przyszły rok.menedżerów, czyli Polski Gaz TUW, podniósł składkę na przyszły rok.
Zobacz więcej

JEST SZKODA, ROŚNIE SKŁADKA: PGNiG, którego prezesem jest Piotr Woźniak, oskarżyło byłych menedżerów, że grupa straciła 70 mln zł. Oskarżenie na razie uderzy po kieszeni samo PGNiG — ubezpieczyciel menedżerów, czyli Polski Gaz TUW, podniósł składkę na przyszły rok.menedżerów, czyli Polski Gaz TUW, podniósł składkę na przyszły rok. Fot. Marek Wiśniewski

— To był bardzo dobry rok, czego dowodzi zarówno poziom tzw. składki zarobionej [czyli to, co zostaje ubezpieczycielowi po wypłaceniu odszkodowania — red.], jak i wskaźniki rentowności — mówi Zygmunt Kostkiewicz, prezes Polski Gaz TUW.

Orlen kusi, ale nie chce

Gazowe TUW zostało utworzone w październiku 2017 r., więc pierwszy rok funkcjonowania obejmuje 14 miesięcy. Pierwsze miesiące żadnego biznesu nie przyniosły, ale na koniec 2017 r. poziom składki przypisanej brutto (czyli suma wpłaconych składek) przekroczyła już 100 mln zł. Składka zarobiona, czyli faktyczny przychód firmy, wyniosła 14,1 mln zł. Wskaźnik Combined Ratio, ważny dla branży ubezpieczeniowej, bo pokazujący stosunek kosztów ponoszonych przez ubezpieczyciela do składki zarobionej, to 79 proc.

— U wielu dużych ubezpieczycieli ten wskaźnik to ok. 90 proc. To dowodzi, że warto było tworzyć TUW — mówi z dumą Zygmunt Kostkiewicz.

Idea TUW zakłada, że nadwyżki finansowe, które dla ubezpieczyciela zewnętrznego są zyskiem, zwracane są członkom. Dzięki działalności prowadzonej w 2017 r. Polski Gaz TUW zwróciło PGNiG-owi 2,61 mln zł. Z usług Polski Gaz TUW korzysta jednak nie tylko PGNiG, ale również Gaz-System i Lotos. Wszystkie trzy firmy kontrolowane są przez państwo. — Ostatnio podpisaliśmy m.in. pierwszą umowę związaną z pracami przedbudowlanymi przy inwestycji Baltic Pipe [flagowy projekt Gaz-Systemu — red.] — mówi Zygmunt Kostkiewicz.

Gazowe TUW chce pozyskiwać do współpracy kolejne firmy, chętnie z grupy państwowych spółek. Robi podchody m.in. pod Orlen.

— W tym momencie dużo się jednak w Orlenie i Lotosie dzieje [firmy pracują nad fuzją — red.], a to utrudnia rozmowy — przyznaje Zygmunt Kostkiewicz. Polski Gaz TUW ma też pomysły na nowe produkty. Z końcem pierwszego kwartału chce uruchomić ofertę dla swoich klientów indywidualnych, czyli ok. 6 mln gospodarstw domowych. Zaoferuje im ubezpieczenie sprzętu AGD, a także instalacji gazowej. — Tylko 45-60 proc. mieszkań w Polsce jest ubezpieczonych. To pokazuje, że jest nisza do zagospodarowania — uważa Zygmunt Kostkiewicz.

PGNiG skarży, TUW płaci

Najgłośniejsza sprawa, którą zajmuje się Polski Gaz TUW, to polisy typu D&O (directors and officers), które chronią spółkę i jej kierownictwo przed roszczeniami związanymi z wykonywaną przez nich funkcją. PGNiG ogłosiło bowiem, że będzie dochodzić odszkodowania od jedenastu byłych menedżerów za to, że przez lata nie naliczali kontrahentom dodatkowych opłat za gaz, a zgodnie z umowami powinni byli to robić. PGNiG uważa, że menedżerowie powinni brakującą kwotę, oszacowaną na 70 mln zł, wyłożyć z własnej kieszeni. Ubezpieczycielem w tej sprawie jest właśnie Polski Gaz TUW. — Na razie nasza rola sprowadza się do pokrywania uzasadnionych kosztów związanych z obsługą prawną tych menedżerów. Jeśli zapadnie stosowny wyrok, to zapłacimy odszkodowanie. Nie spodziewam się jednak szybkiego wyroku — przewiduje Zygmunt Kostkiewicz. Wielu komentatorów zwracało uwagę na niejasności związane z tym, że Polski Gaz TUW, finansując obronę byłych menedżerów i mając perspektywę wypłaty odszkodowania, występuje przeciwko swojemu właścicielowi, czyli PGNiG.

— Nie ma mowy o konflikcie interesów. Nie mamy przecież wpływu na linię obrony tych menedżerów. Płacimy jedynie za ich prawników i czekamy na wyrok — podkreśla Zygmunt Kostkiewicz. TUW stworzone przez PGNiG to jeden z kilku takich podmiotów prowadzonych przez państwowe grupy. Własne TUW stworzył ostatnio PZU, a od kilku lat podobne towarzystwa funkcjonują w strukturach Poczty Polskiej czy KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu