Czytasz dzięki

Gazprom chce przejąć Sibnieft

(Marek Druś)
opublikowano: 17-08-2005, 14:30

Gazprom chce odkupić Sibnieft od Romana Abramowicza. Chce pożyczyć 10 mld USD w celu sfinansowania transakcji.

Gazprom chce odkupić Sibnieft od Romana Abramowicza. Rosyjski gigant gazowy chce pożyczyć 10 mld USD w celu sfinansowania transakcji.

Anonimowy informator agencji Bloomberg powiedział, że pożyczkę dla Gazpromu negocjują holenderski ABN Amro i niemiecki Dresdner Kleinwort Wasserstein. W najbliższym czasie mają do nich dołączyć kolejne zachodnie banki.

Abramowicz i jego partnerzy kontrolują 72 proc. kapitału Sibnieftu, piątego rosyjskiego koncernu naftowego. 20 proc. pakietem akcji spółki dysponuje nadal Jukos. Został on jednak zamrożony przez sąd na wniosek Jugansknieftiegazu, który w grudniu został przejęty przez państwowy Rosnieft. Jugansknieftiegaz był główną spółką wydobywcza Jukosu. Został jednak zajęty i zlicytowany w związku z naliczeniem przez władze podatkowe Jukosowi 28 mld USD zaległości podatkowych.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane